Altay. Źródło: defence.pk

Otokar gotowy do masowej produkcji czołgu Altay [WIDEO]

Według strony internetowej Hurriyet Daily News, turecka firma Otokar jest już gotowa do rozpoczęcia masowej produkcji pierwszego tworzonego w warunkach lokalnych czołgu podstawowego Altay.

?Jeśli jesteśmy przypisani do zadania, jesteśmy gotowi do wypełnienia obowiązków z najwyższą czułością i ambicją w projekcie czołgu Altay, który jest największym projektem lądowym Turcji? stwierdził Ali Koç, szef zarządu Otokar dodając, że wszyscy są gotowi do pracy od podwykonawców po naszych pracowników„.

Altay. Źródło: Armored Warfare Forum

Altay. Źródło: Armored Warfare Forum

Masowa produkcja czołgu podstawowego Altay jest jednym z głównych celów firmy Otokar. Otokar, zgodnie z podpisanym w 2008 roku z SSM (Stowarzyszenie Przemysłu Obronnego) porozumieniem „Modern Tank Production Project with National Opportunities ? 1st Period Turkish Main Combat Tank Design and Prototype Production Main Agreement? zakończył już proces rozwoju konstrukcji i wyprodukował egzemplarze prototypowe czołgu Altay.

Zgodnie z harmonogramem umowy i projektu wniosek o rozpoczęcie produkcji seryjnej złożono do SSM w dniu 18 stycznia 2016 roku. W międzyczasie trwają testy kwalifikacyjne systemów użytkownika. Po wydaniu oceny przez SSM zostanie sformowana ostateczna odpowiedź w sprawie masowej produkcji czołgów Altay. W drugiej fazie realizacji umowy z 2008 roku planuje się produkcję 250 czołgów podstawowych Altay oraz przeprowadzenie działań mających na celu wsparcie logistyczne.

Pierwszy prototyp Altay‚a zaprojektowanego i wyprodukowanego przez Otokar, największą prywatną firmę tureckiego przemysłu obronnego został ujawniony w dniu 15 listopada 2012 roku w zakładach produkcyjnych Otokar w Sakarya. Prototyp czołgu podstawowego Altay, podczas testów pokonał już dystans ponad 2 tysięcy kilometrów.

Altay uzbrojony jest w działo gładkolufowe L55 kal. 120 mm zdolne do wykorzystywania różnego rodzaju amunicji czołgowej. Dzięki transferowi technologii z firmy Hyundai Rotem z Korei Południowej działa L55 kal. 120 mm będą produkowane lokalnie przez turecką firmę MKE. Altay to konstrukcja, która ma przed sobą jeszcze długą drogę, ale zainteresowanie nią wyraziły już kraje Zatoki Perskiej.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.