Otwarto Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

W niedzielę rozpoczęło działalność Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, znajdujące się w Warszawie przy ulicy Puławskiej. Instytucja ta ma służyć byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzować wiedzę o kontyngentach oraz pielęgnować pamięć o poległych i zmarłych. Warto zaznaczyć, iż od 1953 r. w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Status weterana – uprawniający m.in. do dodatków i rent i emerytur oraz ulg w przejazdach – ma obecnie ponad 11,5 tys. byłych i obecnych żołnierzy, a weterana poszkodowanego – ponad 540.

Podczas otwarcia Centrum Weterana odsłonięty został również pomnik, który będzie upamiętniał polskich żołnierzy poległych na misjach wojskowych poza granicami kraju. W ponad 60-letniej historii uczestnictwa Wojska Polskiego w misjach pokojowych zginęło 118 żołnierzy i pracowników wojska, z czego najwięcej w Afganistanie (44) oraz Iraku (28).

Ściana Pamięci z imiennymi tabliczkami poległych

Ściana Pamięci z imiennymi tabliczkami poległych

Monument, 3,5 metrowa rzeźba z brązu,  została zaprojektowana przez prof. Macieja Aleksandrowicza z Akademii Sztuk Pięknych. Według Jacka Matuszaka z resortu obrony ?forma rzeźby odwołuje się do ceremoniałów pogrzebowych ważnych osób z czasów I Rzeczpospolitej. Umieszczony na froncie bryły pomnika orzeł wojskowy symbolizuje każdego z poległych?. Natomiast tłem dla obelisku jest Ściana Pamięci ? mur, na którym zostały wyrzeźbione symbole różnych rodzajów sił zbrojnych. Na murze znajdą się tabliczki z nazwiskami poległych na misjach żołnierzy.

Data otwarcia Centrum Weterana również nie jest przypadkowa ? podkreślał w czasie ceremonii wicepremier Tomasz Siemoniak. Albowiem 3 lata temu, 21 grudnia, w wyniku eksplozji ogromnego, bo ponad 100 kg, ładunku wybuchowego pod pojazdem typu M-ATV zginęło 5 żołnierzy 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach: st. kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala, szer. Krystian Banach. Żołnierze ci byli członkami ochrony Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT), zajmującego się pomocą lokalnej ludności oraz odbudową infrastruktury ? zaatakowany konwój jechał do miejscowości Razzak na otwarcie mauzoleum.

Poranne uroczystości pożegnalne w Ghazni pięciu żołnierzy poległych 21 grudnia 2011 r. / fot. PKW Afganistan

Poranne uroczystości pożegnalne pięciu żołnierzy poległych 21 grudnia 2011 r. w Afganistanie / fot. PKW Afganistan

Źródło: Polska Zbrojna, MON.gov.pl

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.