P. Makowiec, M. Mroszczyk – Działania patrolowe lekkiej piechoty

Działania patrolowe są jednym z najważniejszych elementów zadań jakie należą do piechoty. Realizowane są one w ramach regularnych operacji prowadzonych przez oddziały współczesnych sił zbrojnych, a także stanowią skuteczne narzędzie walki w działaniach partyzanckich czy też współczesnych konfliktów asymetrycznych. Nakładem wydawnictwa Difin na polskim rynku książek militarnych ukazała się świetna publikacja Pawła Makowca i Marka Mroszczyka pod tytułem Działania patrolowe lekkiej piechoty.

Publikacja skierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, poczynając od członków stowarzyszeń proobronnych, środowisk ASG, a także żołnierzy, którym może służyć za pomoc w procesie szkolenia. Plusem książki jest język jakim została napisana, ponieważ dzięki temu typowo specjalistyczny podręcznik dla zapaleńców staje się bardzo czytelny dla  zwykłego ?cywila?.

Jak sami autorzy piszą, celem podręcznika jest próba zestawienia podstawowych elementów niezbędnych w ramach szkolenia taktycznego pododdziału oraz w czasie wykonywania zadań z zakresu działań patrolowych. W publikacji skupiono się przede wszystkim na taktyce sekcji ogniowej, drużyny i plutonu, których siłami realizuje się zadania stanowiące cel patrolu. Autorzy rozpoczęli prezentację działań taktycznych od przedstawienia standardowych procedur pododdziałów realizowanych podczas prowadzenia działań taktycznych. Zgodnie z zasada pisania podręcznika ujęto w nim szczegółowe informacje jak powinno się prawidłowo wykonywać poszczególne zadania taktyczne (patrolowanie, rozpoznanie, zasadzka, zachowanie w kontakcie z przeciwnikiem)zarówno na szczeblu drużyny jak i plutonu uwzględniając umiejscowienie każdego żołnierza w szyku. Ponadto Autorzy również podjęli się skrótowego przedstawienia indywidualnego szkolenia żołnierzy, ponieważ stanowi to obszar szkolenia podstawowego. Dlatego też czytając książkę poznamy techniki niezbędne przy prowadzeniu działań patrolowych, takie jak np. maskowanie czy techniki obserwacji czy też opis wraz ze zdjęciami 43 sygnałów dowodzenia.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w ponad 400 stronach podręcznika znajduje się 60 fotografii, a także 111 rysunków i szkiców ? niektóre na całą stronę a niektóre nawet na dwie strony. Jest to bez wątpienia spore wsparcie dla zrozumienia tekstu, szczególnie przydatne podczas ćwiczeń praktycznych elementów i działań zawartych w podręczniku. Ponieważ szkice doskonale ilustrują położenie poszczególnych żołnierzy w szyku czy też ich perymetr. Jednak jak zaznaczają autorzy zawarte w publikacji procedury taktyczne należy traktować jako propozycję, podstawę działań, nie zaś jako sztywne i nienaruszalne wzorce.

Skoro już mowa o technicznych aspektach książki to trzeba wspomnieć, że została ona podzielona na cztery rozdziały, w których kolejno omawiane są: ogólna charakterystyka i cele działań patrolowych piechoty, proces planowania i przygotowania pododdziału do patrolu, taktykę pododdziałów oraz wybrane aspekty indywidualnego przygotowania fizycznego, sprzętu i uzbrojenia żołnierzy.

Mocną strona podręcznika jest to, iż w jego przygotowaniu oparto się na dostępnej literaturze przedmiotu, szeroko wykorzystując w tym zakresie doświadczenia sił zbrojnych USA, Kanady i Wojska Polskiego. Synteza ujmuje również wiele doświadczeń własnych autorów, wynikających z wieloletniej pracy szkoleniowej w organizacjach proobronnych.

Na zakończenie zacytuję  fragment opinii gen. dyw. Romana Polki, dowódcy legendarnej już JW. GROM: ?podręcznik Pawła Makowca i Marka Mroszczyka to co więcej niż battle drills: taktyka walki lekkiej piechoty. To odpowiedź na współczesne wyzwania. [?] Planowanie, komunikacja, standardowe procedury operacyjne nie są przez autorów narzucane, ale stanowią tworzywo do twórczego rozwijania w konkretnej sytuacji bojowej.?

Wydawca: DIFIN
Rok wydania: 2013
Miejsce wydania: Warszawa
Stron: 420
Format: 16.0×23.0cm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788379300297

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.