P. Słowiński, T. Kowalik – „Dragi i wojna ? narkotyki w działaniach wojennych” [RECENZJA]

Narkotyki i wojna towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Jak udowadniają autorzy książki pt. „Dragi i wojna ? narkotyki w działaniach wojennych” brutalna rzeczywistość konfliktów zbrojnych sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne. W wielu przypadkach narkotyki stanowiły bowiem panaceum na ból i wyczerpanie dla żołnierzy walczących w różnych częściach świata. Z jednej strony podnosiły morale oraz dodawały odwagi, z drugiej zaś siały spustoszenie. Tytułowe „Dragi”, a przede wszystkim negatywne skutki ich nadużywania są również poważnym współczesnym problemem. Publikacja spod pióra P. Słowińskiego i T. Kowalika z pewnością pozwoli Wam poszerzyć swoją wiedzę na temat narkotyków i ich wykorzystania podczas konfliktów zbrojnych na przestrzeni dziejów.
 
Na ponad 500 stronach autorzy przybliżają nam bogatą i ciekawą historię substancji psychoaktywnych. Autorzy dowodzą, że narkotyki były używane już przez prymitywne narody w różnych częściach globu. Otrzymujemy solidną dawkę wiedzy na temat bardziej lub mniej znanych narkotyków, jak również legalnych używek, po które chętnie sięga dziś wielu z nas. Poznajemy kontekst dziejowy odkrycia i stosowania poszczególnych substancji psychoaktywnych, ich rolę w kulturze oraz skutki społeczne (częstokroć również polityczne, vide wojny opiumowe) ich nadużywania.
 
Jak udowadniają autorzy, substancje psychoaktywne stały się nieodzownym elementem rzeczywistości wojny. Przezwyciężenie wyczerpania, uśmierzenie bólu (także tego natury psychicznej) czy zwiększenie ferworu w walce z przeciwnikiem – to zaledwie kilka powodów, dla których po narkotyki chętnie sięgali żołnierze podczas konfliktów zbrojnych, zarówno tych dawnych, jak i współczesnych. Szczególnie interesujące są opisy przypadków, gdzie używanie substancji psychoaktywnych na froncie przyjmowało zinstytucjonalizowaną formę. Takim przypadkiem było między innymi dostarczanie metaamfetaminy w różnej formie żołnierzom niemieckiej armii podczas II wojny światowej.

„Żołnierz jest najsłabszym ogniwem wojny. Walczy nie tylko z wrogiem ale też z własnym przemęczeniem, stresem i strachem. Jak wzmocnić w nim wojownika? Najlepiej ? narkotykami. Cudowną pigułką, która sprawi, że żołnierz stanie się maszyną do zabijania. Nawet przez kilka dni z rzędu nie będzie musiał spać ani jeść. Wyzbędzie się poczucia winy. Zapomni o przygnębieniu i zmęczeniu. Amfetamina, heroina, barbiturany, morfina i inne opiaty, kokaina i różne środki medyczne doskonale sprawdzają się w roli takiego magicznego środka.” – T. Marzec – Tajne akcje snajperów GROM.

Historia jaka wyłania się z lektury dotyka problemu ludzkiej naiwności i słabości. Na ironię opiewa fakt, iż wiele z opisywanych w książce substancji pierwotnie postrzeganych było jako duży krok naprzód w medycynie. Vademecum na wiele problemów natury zdrowotnej i gwarancja poprawy percepcji otaczającej nas rzeczywistości wiąże się jednak z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Omawiane w książce zagadnienia, choć ujęte w perspektywie historycznej są dziś niezwykle aktualne, a narkomania czy narkobiznes nie bez powodu zaliczane są do poważnych problemów społecznych.

,,Dragi i wojna” to wyjątkowo oryginalna, obszerna i ciekawa publikacja. Dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją widzę na temat substancji psychoaktywnych oraz zgłębić historię ich stosowania w kontekście działań zbrojnych, jest to obowiązkowa pozycja w  biblioteczce.

Autorzy: Przemysław Słowiński, Teresa Kowalik

Tytuł: Dragi i wojna ? narkotyki w działaniach wojennych.

Wydawnictwo: Fronda

Oprawa: Zintegrowana

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 540

Format: 165 x 240 mm

ISBN: 9788380794665

 


Przemysław Słowiński – urodził się w 1959 roku we Wrocławiu. Z wykształcenia prawnik, wykonywał wiele zawodów, m.in. malarza, górnika, barmana, agenta ubezpieczeniowego. Autor książek biograficznych.
 
Teresa Kowalik – urodzona w 1956 roku w Jaszczwi, województwo podkarpackie. W 1980 roku ukończyła Uniwersytet Śląski na wydziale filologii romańskiej. Z zawodu jest nauczycielką języka włoskiego i francuskiego. Mieszka w Katowicach.

 

>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.