Mirage 5. Źródło: pafsqk.yolasite

Pakistan: Prawie 200 samolotów do wycofania

Jak podaje strona internetowa gazety Dawn urzędnicy z Pakistanu stwierdzili o konieczności wycofania ze służby w Pakistańskich Siłach Powietrznych (PAF; ang. Pakistan Air Force; Urdu ??? ?????? Pak Fizaya) 190 samolotów do 2020 roku. Wiadomość o planach PAF pojawiła się w czasie wywiadu dla Dawn o planowanym pozyskaniu myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon ze Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje Jane?s Defence Weekly, Pakistan będzie dążyć do pozyskania dodatkowych myśliwców maszyn ze Stanów Zjednoczonych, jeśli obecne starania mające na celu nabycie ośmiu tych maszyn zakończą się powodzeniem (Czytaj także: 8 myśliwcówm F-16 Fighting Falcon dla Pakistanu).

Pakistańskie myśliwce F-16 Fighting Falcon i amerykański KC-135 Stratotanker podczas Red Flag w 2010 roku. (U.S. Air Force photo/ A1C Daniel Phelps)

Pakistańskie myśliwce F-16 Fighting Falcon i amerykański KC-135 Stratotanker podczas Red Flag w 2010 roku. (U.S. Air Force photo/ A1C Daniel Phelps)

W ubiegłym tygodniu Senat Stanów Zjednoczonych odrzucił próby środowisk starających się o anulowanie sprzedaży tych maszyn dla Pakistanu ? obecnie kontrakt znajduje się w fazie finałowej. W sobotę mija także 30 dniowy obowiązkowy okres, w którym to Kongres USA ma prawo na zablokowanie sprzedaży uzbrojenia za granicę. W sobotę minął także 30-dniowy okres, w którego czasie Kongres USA miał prawo na zablokowanie sprzedaży zagranicznej uzbrojenia. Chociaż, prace nad pewnymi detalami nadal trwają, wydaje się, że kontrakt na osiem maszyn F-16 Fighting Falcon dla Pakistanu jest już w fazie finałowej.

Jane’s Defense Weekly poinformowało, że Pakistan jest teraz zainteresowany zakupem dodatkowych 10 myśliwców wielozadaniowych F-16C/D w konfiguracji Block 52, które są wyposażone w zdolność przeprowadzania precyzyjnych uderzeń. Pakistan twierdzi, że musi zminimalizować szkody w walce z terroryzmem, zaznaczając, że terroryści często szukają schronienia wśród cywili.

?Decyzja o zakupie kolejnych 10 F-16’tek została w zasadzie podjęta? stwierdził starszy pakistański urzędnik w rozmowie z reporterami Jane’s i dodał, że ?nie zdecydowano jeszcze o momencie złożenia zamówienia.

?Nie, jeszcze nie,? powiedział wysoki rangą urzędnik zajmujący się sprawami obronności zapytany, czy Pakistan rzeczywiście zdecydował się na zakup kolejnych 10 maszyn F-16 Fighting Falcon ze Stanów Zjednoczonych i dodał ?ale musimy wycofać 190 samolotów do 2020 roku. Rozważamy różne możliwości„.

Pakistański urzędnik powiedział, że w amerykańskim senacie znajduje się wielu przeciwników sprzedaży tych maszyn do Pakistanu. Urzędnik powiedział, że właśnie dlatego Pakistan rozpatruje wiele opcji, w tym zakup maszyn z Francji lub Federacji Rosyjskiej. Ponadto stwierdzono, że francuskie maszyny są ?bardzo drogie?, z kolei rosyjskie ?nie? i są równie dobre. We wrześniu ubiegłego roku, Federacja Rosyjska zaoferowała władzom w Islamabadzie sprzedaż myśliwców Su-35 (w kodzie NATO: Flanker-E), które są myśliwcami generacji 4++.

Su-35S ?06? RED RF-95816 w czasie 11. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2013. / Wikimedia Commons.

Su-35S ?06? RED RF-95816 w czasie 11. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2013. / Wikimedia Commons.

Pakistańscy urzędnicy twierdzą, że na ich poszukiwania wpływają także zakupy dokonywane przez ich głównego rywala, czyli Indie. Indie prowadzą już prace nad zastąpieniem obecnie wykorzystywanej floty maszyn, samolotami 5. generacji do 2020 roku. Pakistańscy urzędnicy stwierdzili, z takie postępowanie zmusza ich kraj do tego samego. Mówią, że choć Pakistanie nie stara się dopasować do dokładnej liczby samolotów posiadanych przez Indie, ale chciałby utrzymać flotę 350 do 400 samolotów. Pakistańczycy podkreślają, że ich kraj posiada zakrojoną na szeroką skalę współpracę w dziedzinie obronności z Chinami.

Wśród ośmiu maszyn F-16 Fighting Falcon, które planuje zakupić Pakistan, znajduje się 6 dwuosobowych oraz 2 jednomiejscowe maszyny. Za kwotę 699 mln USD oprócz samolotów Pakistan otrzyma powiązane wyposażenie maszyn. Jak stwierdziła to amerykańska DSCA, sprzedaż maszyn poprawiłaby zdolności Pakistanu do przeciwdziałania obecnym i przyszłym zagrożeniom.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.