Flaga Pakistanu. (Źródło: Wikimedia Commons)

Pakistan zestrzelił indyjskiego drona?

Władze Pakistanu poinformowały, o zestrzeleniu przez wojska pakistańskie bezzałogowego samolotu szpiegowskiego nad spornym regionem Kaszmiru.

Sklep Urodzeni Patrioci

„Indyjski bezzałogowy samolot przeznaczony do wykonywania fotografii lotniczej został zestrzelony przez wojska pakistańskie, gdy naruszył linię kontroli w pobliżu Bhimber.” – podały w oświadczeniu Siły Zbrojne Pakistanu.

Zgodnie z raportem Press Trust of India, ministerstwo obrony Indii, zaprzeczyło oświadczeniu Pakistanu o jakimkolwiek udziale w tym incydencie. Dodano, iż żadna z bezzałogowych maszyn znajdujących się na wyposażeniu armii indyjskiej nie uległa katastrofie ani nie została zestrzelona.

To nie pierwszy incydent z użyciem bezzałogowych samolotów szpiegowskich na terytorium Pakistanu. W 2002 roku, Pakistańskie Siły Powietrzne poinformowały o zestrzeleniu bezzałogowego statku szpiegowskiego w pobliżu Kasur. Wówczas twierdzono, iż maszyna operująca z terytorium Indii należała do Izraela.

Incydent nastąpił po spotkaniu premierów Indii i Pakistanu, które odbyło się w ostatnim tygodniu podczas wizyty przedstawicieli obu państw w Federacji Rosyjskiej. Po wieloletnim impasie oraz rzucaniu i wzajemnym obrzucaniu się oskarżeniami o destabilizowanie sytuacji w regionie trwające około godziny spotkanie szefów rządów obu państw dało nadzieję na odwilż w jakże napiętych stosunkach tych dwóch atomowych mocarstw. Po zakończeniu spotkania ogłoszono osiągnięcia przez premiera Indii porozumienia oraz zapowiedziano jego udział w przyszłorocznym szczycie regionalnym, który odbędzie się w Islamabadzie.

Mapa Dżammu i Kaszmiru. Na zielono zaznaczono obszar kontrolowany przez Pakistan, pomarańczowym kolorem objęte są tereny należące do Indii, natomiast region Aksai Chin okupowany jest przez siły chińskie. (Źródło: Wikimedia Commons)

Mapa Dżammu i Kaszmiru. Na zielono zaznaczono obszar kontrolowany przez Pakistan, pomarańczowym kolorem objęte są tereny należące do Indii, natomiast region Aksai Chin okupowany jest przez siły chińskie. (Źródło: Wikimedia Commons)

Konflikt terytorialny pomiędzy Indiami a Pakistanem o Kaszmir, trwający od czasów podziału strefy wpływów, czyli odzyskania niepodległości od Imperium Brytyjskiego w 1947 roku trzykrotnie przeradzał się w wojnę. Zgodnie z zastosowaną brytyjską koncepcją podziału posiadłości kolonialnych zdecydowano o utworzeniu dwóch państw w miarę jednolitych religijnie. Indie miały być w większości hinduistyczne, a Pakistan muzułmański.  Wkrótce po rozpoczęciu masowej migracji ludności, doszło do pierwszych potyczek. Muzułmańska ludność Kaszmiru jest podzielona pomiędzy Indie i Pakistan, przez granicę zwaną linią kontroli (Line of Control), od czasu, gdy oba państwa uzyskały niepodległość. Oba państwa deklarują swą suwerenność nad spornym terytorium Kaszmiru, w 2003 roku. Obie zgodziły się na zawieszenie broni i sporadycznie zgłaszają naruszenia zawieszenia broni.

Komentarze

Absolwent Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie ukończył politologię o specjalności Polityka bezpieczeństwa państwa. Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.

Najpopularniejsze posty