Syria - zaznaczona na czerwono jest prowincja Al-Hasak / Źródło: Wikimedia Commons

Państwo Islamskie przeprowadziło atak na elektrownię w północno-wschodniej części Syrii

Według agencji prasowej Reutersa Państwo Islamskie (ISIS) w niedzielę wysadziło samochód pułapkę w pobliżu elektrowni stojącej w mieście Al-Hasaka, które znajduje się w odległości osiemdziesięciu kilometrów od granicy z Turcją.

Mapa Syrii wraz z oznaczeniami nazw niektórych miast / Źródło: Wikimedia Commons

Mapa Syrii wraz z oznaczeniami nazw miast / Źródło: Wikimedia Commons

Od sierpnia 2014 roku miasto to jest oblegane przez siły Państwa Islamskiego. Podzielono je na dwie strefy prowadzone oddzielnie przez rząd Prezydenta Baszara al-Asada oraz przez kurdyjską administrację.

Zaatakowany obiekt obsługuje południową część dystryktów Al-Hasaki. Syryjskiej armii udało się zapobiec drugiemu atakowi na zakład energetyczny, ale pierwszy atak był skuteczny i spowodował on nie tylko straty materialne, ale również ofiary w ludziach.

Wewnątrz miasta odbywają się walki z bojownikami Państwa Islamskiego, mające na celu wyparcie samozwańczego kalifatu z rejonów bogatych nie tylko w złoża ropy naftowej, ale także w produkcję zbóż. Ofensywa przeciwko ISIS miała nieco złagodnieć, gdyż Kurdowie oraz lokalne plemiona arabskie odzyskały część obleganych przez wroga terenów. Bojownicy stracili wsie wokół miasta Ras al-Ajn, znajdującym się pod panowaniem Al-Hasaki oraz miasto Tall Abjad znajdujące się przy granicy z Turcją, na północ od Al-Hasaki.

Północno-wschodnia część Syrii jest miejscem strategicznym, gdyż łączy tereny okupowane przez Państwo Islamskie. Syryjscy Kurdowie starali się poszerzyć swoją kontrolę nad terenem rozciągniętym od Kobani (Ajn al-Arab) aż do Al-Kamiszli, pasa blisko graniczącego z Turcją. Teren ten postrzegają, jako część przyszłego kurdyjskiego państwa.

Komentarze