prowincja Homs w Syrii / Źródło: Wikimedia Commons

Państwo Islamskie uprowadziło 230 cywilów w Syrii

Państwo Islamskie (ISIS) uprowadziło ponad 230 cywilów, w tym co najmniej 60 chrześcijan, w zachodniej Syrii. Porwanie to miało miejsce w czwartek w mieście Al-Quaryatain, które zostało zajęte przez dżihadystów Państwa Islamskiego w środę wieczorem.

ISIS zaatakowało Al-Quaryatain w środę w godzinach porannych. Trzech zamachowców z bombami wtargnęło na teren punktów kontrolnych znajdujących się przy wejściu do miasta. Atak ten był samobójczą próbą przejęcia wejścia do tejże miejscowości. Według szefa Syryjskich Obserwatorów Praw Człowieka (Syrian Observatory for Human Rights – SOHR) Ramiego Abdel Rahmana podczas starcia obrońców miasta z terrorystami zginęło 37 żołnierzy reżimu oraz ich lojalistów, podczas gdy po stronie Państwa Islamskiego zginęło 23 bojowników.

Porwani cywile byli ponoć poszukiwani przez Państwo Islamskie za ?kolaborację z reżimem? a ich nazwiska znajdowały się na liście wykorzystywanej przez dżihadystów, gdy ci oblegali Al-Quaryatain. Wielu z uprowadzonych chrześcijan przyleciało z prowincji Aleppo, znajdującej się w północnej Syrii, by szukać w nowym miejscu schronienia. Bojownicy ISIS tropili i zabijali całe rodziny, które próbowały przed nimi uciec.

Z punktu widzenia Państwa Islamskiego Al-Quaryatain jest dla nich ważnym rejonem, gdyż znajduje się w zachodniej części Syrii i leży na skrzyżowaniu między terytorium opanowanym przez ISIS znajdującym się we wschodniej części prowincji Homs oraz dalszymi zachodnimi rejonami Qualamun. Dodatkowo miasto to leży wzdłuż drogi łączącej starożytne miasto Palmirę, które zostało zagarnięte i zniszczone przez bojowników Państwa Islamskiego w maju br. Kontrola Al-Quaryatain pozwoli dżihadystom na dostawę ludzi, materiałów, broni i towarów między oboma zagarniętymi przez nich rejonami.

Według danych Al-Quaryatain populacja przed wojną wynosiła 18 000 ludzi, w tym sunnitów oraz około 2 000 syryjskich katolików oraz prawosławnych chrześcijan. Jeden z chrześcijan, który mieszka obecnie w Damaszku, a pochodzi z zagarniętego miasta, twierdzi, iż liczba chrześcijan w Al-Quaryatain spadła do 300.

Narastający konflikt w Syrii pochłonął do tej pory ogromną ilość ofiar. ISIS zniszczyło mnóstwo kościołów i świątyń chrześcijańskich i zażądało od chrześcijan płacenia podatku zwanego Dżizja. Szacuje się, że od marca 2011 roku wojna ta pochłonęła 200 000 ofiar, a ostatnie szacunki wskazują, że wśród 71 781 cywilów zginęło 11 964 dzieci. Zginęło co najmniej 88 616 żołnierzy reżimu.[1]

Do Turcji wyemigrowało zaś ponad 2 000 000 cywilów szukających schronienia przed wojną.

[1] Dane według SOHR

Komentarze