Bojownicy ISIS w Iraku. (Źródło: arabspring-news.com)

Państwo islamskie wykorzystuje broń chemiczną przeciw Kurdom

Kurdyjscy bojownicy oraz eksperci ds. broni twierdzą, że bojownicy państwa islamskiego wykorzystują broń chemiczną do ataków na kurdyjskie siły w Syrii i Iraku.

Zgodnie ze wspólnym oświadczeniem Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie oraz syryjsko-kurdyjskich oddziałów, iraccy Kurdowie zostali zaatakowani przez bojowników państwa islamskiego przy użyciu broni chemicznej. Miało to miejsce w dniu 21 lub 22 czerwca. W piątek, Ludowe Jednostki Ochrony (YPG) wydały kolejne oświadczenie oskarżające państwo islamskie o wykorzystanie ?prowizorycznych pocisków chemicznych? w obszarach miasta Hasakah, w północno-wschodniej Syrii, w dniu 28 czerwca.

Śledczy oznajmili, iż z pocisków wystrzelonych na pozycję wydobywał się żółty gaz. Broń chemiczna powodowała pieczenie w oczach, nosie i gardle, a także bóle głowy, mięśni, zaburzenia równowagi oraz wymioty po dłuższym narażeniu na kontakt ze szkodliwą substancją. Osoby, które pały ofiarą ataku chemicznego zostały natychmiast objęte opieką medyczną i nikt nie zginął.

Ludowe Jednostki Ochrony (YPG) wydały oświadczenie, w którym stwierdzono, iż niedawno siły kurdyjskie przejęły maski gazowe klasy przemysłowej po potyczkach z bojownikami państwa islamskiego ?potwierdzając, że są oni przygotowani i wyposażeni do wojny chemicznej na tym odcinku frontu”.

Ani Kurdowie, ani Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie nie byli w stanie potwierdzić, jaki rodzaj substancji chemicznej został użyty w pociskach, choć YPG poinformowały o trwaniu wspólnego dochodzenia w tej sprawie w połączeniu z ekspertami z grupy Conflict Armament Research i Sahan Research. Redur Xelil, rzecznik YPG, zaznaczył, iż to pierwszy raz, gdy broń chemiczna została przez ISIS przeciw jednostkom YPG.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA, czyli część administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Baracka Obamy, wydała oświadczenie, w których zapewniono, że zdaje sobie sprawę z napływających raportów i ściśle monitoruje sytuację.

Kurdyjscy bojownicy odgrywają bardzo ważna rolę w walce z państwem islamskim, które zajęło tereny w Iraku i Syrii, deklarując powstanie kalifatu. Kurdowie działają we współpracy z siłami koalicji, na której czele stoją Stany Zjednoczone i której działania skupiają się na prowadzeniu nalotów na pozycje islamistów.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.