Park militarny w Rembertowie

W Rembertowie powstał jedyny w swoim rodzaju park militarny. 2 października bieżącego roku miała tam miejsce Uroczystość przecięcia wstęgi. Ten symboliczny moment był formą podziękowania dla osób wspierających projekt tworzenia ekspozycji techniki wojskowej na terenie Akademii Obrony Narodowej.

Pierwszymi gośćmi byli uczniowie z miejscowej szkoły, którzy pojawili się już kilkanaście minut po uroczystości. Obszar, na którym znajduje się tworzony park jest dostępny dla każdego. Park mieści się na 70 hektarach bogatego w roślinność terenu należącego do Akademii. W przeciwieństwie do Muzeum WP, można tutaj połączyć aktywny wypoczynek z pasją do militariów.

PT-76 / http://dziennikzbrojny.pl/

Jeden z eksponatów – PT-76 / http://dziennikzbrojny.pl/

Park jest efektem starań władz uczelni. Jest to nie tylko udana próba zagospodarowania otoczenia, lecz również stworzenie na mapie Warsza kolejnej atrakcji edukacyjno-rozrywkowej. Ponadto udało się uratować zapomniane obiekty techniki militarnej przed utylizacją w piecach hutniczych.

Transport muzealiów na teren AON./ https://www.facebook.com/AkademiaON

Transport muzealiów na teren AON./ https://www.facebook.com/AkademiaON

Spacerując po parku będziemy mogli podziwiać m.in. czołgi T-34/85 (kilka sztuk), T-54, T-55U (modernizacja T-54), PT-76 (kilka sztuk), transportery pływające Topas-2AP (kilka sztuk), BWP-1, transportery Skot WPT i Skot-2AP, wyrzutnie rakiet BM-14 i BM-21 Grad, śmigłowiec Mi-2, samoloty Su-20 i Su-22M4K, armaty przeciwpancerne ZIS-2 (57-mm), D-44 (85mm) i BS-3 (100-mm), armaty dywizyjne ZIS-3 (76-mm), haubice wz. 38 (122-mm), armata wz.1931/37 (122mm), haubica holowana 152,4mm czy samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-57-2.

Źródło:
www.dziennikzbrojny.pl
www.polska-zbrojna.pl

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.