Patronat medialny nad publikacją „Wielka Wojna 1914-1918” M. Arthura

Poruszający obraz pierwszej wojny światowej widziany oczami tych, którzy ją przeżyli. Znane wszystkim nazwy pól bitewnych frontu zachodniego ? m.in. przyczółek Ypres, brzegi Sommy, Passchendaele ? pojawiają się tu w relacjach ludzi, którzy widzieli je na własne oczy, walczyli o nie i nie zapomną ich do końca życia. Możemy zrozumieć ich szok, gdy romantyczne wyobrażenia o wojnie zderzają się z ponurą rzeczywistością okopów, smutek po utracie przyjaciół, przerażenie podczas ataków wroga. Wspomnienia spisane na kartach tej książki ożywają i porażają bezpośredniością przekazu.

Wracali z pierwszej linii, potykając się i przewracając. Nigdy wcześniej nie widziałem ludzi tak przerażonych. Kurczowo trzymali się za gardła, oczy wychodziły im na wierzch. Z rannych tryskała strumieniami krew, potykali się o ciała towarzyszy, a ci, którzy upadli, nie byli w stanie się podnieść, bo na nich przewracali się biegnący w panice inni żołnierze.

Szeregowy W. A. Quinton – 2. Batalion, Fizylierzy Bedfordshire

Dlaczego tak się działo, że żołnierze walczyli na bagnety i skakali sobie do gardeł jak wściekłe psy? Dlaczego walczyli na śmierć i życie, skoro osobiście nie mieli nic do siebie? Byliśmy cywilizowanymi ludźmi, ale miałem wrażenie, że ta cienka warstewka pozłoty bardzo szybko kruszy się i odpada ? po obu stronach frontu. Otworzyć ogień z większej odległości, rzucić bombę ? to jest coś bezosobowego. Ale spojrzeć w oczy człowiekowi, a chwilę później zakłuć go bagnetem ? to nie do pojęcia.

Sierżant Stefan Westmann – 29. Dywizja Piechoty armii niemieckiej

Książka „Wielka Wojna 1914-1918” autorstwa Maxa Arthura, którą objęliśmy patronatem medialnym, to porywający zapis świata, o którym nie wolno nam zapomnieć. Książka trafi do księgarń już 25 września. Polecamy!

Wydawnictwo RM
ISBN 978-83-7773-456-8
Format 158×213 mm
Stron 288
Cena 34,90 zł
Odwiedź w Internecie: www.rm.com.pl

Komentarze

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.