fot. Wikimedia Commons.

Pentagon: Sytuacja w Afganistanie jest zła

Departament Obrony USA opublikował raport pt. Enhancing Security and Stability in Afghanistan na temat bezpieczeństwa w tym kraju w bieżącym roku. Ogólna ocena jest negatywna.

Według autorów raportu, w okresie od 1 czerwca do 20 listopada br. siły Talibów stworzyły zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego kraju w prowincjach Helmand i Kunduz (czytaj także: Talibowie zdobyli Kunduz ? kontrofensywa wojsk rządowych i USA).

Afgańskie siły bezpieczeństwa (ANDSF), choć w krytycznych sytuacjach wspierane przez żołnierzy zachodnich, uczestniczących w operacji Resolute Support, nie radzą sobie z utrzymaniem porządku w kraju i coraz częściej kolejne ataki Talibów osiągają sukcesy, pomimo wieloletniego wsparcia materiałowego i szkoleniowego ze strony sojuszników. Tylko przed tygodniem, islamiści wdarli się na teren międzynarodowego portu lotniczego w Kandaharze, zabijając ok. 50 cywilów i żołnierzy broniących obiektu.

Według raportu, w tym roku śmiertelność członków afgańskich sił zbrojnych i policji, poległych na służbie podczas walk z Talibami wzrosła aż o 27%. Według analityków Pentagonu, Afgańczycy powinni poprawić swoje możliwości w zakresie wywiadu wojskowego, lotnictwa bojowego i wsparcia oraz zaopatrzenia.

Pełna wersja 96-stronicowego raportu dostępna jest pod linkiem: Enhancing Security and Stability in Afghanistan

Przypomnijmy, że gdy pod koniec 2014 roku wycofano większość natowskich wojsk, odpowiedzialność za utrzymanie porządku wewnętrznego spadła na afgańskie siły bezpieczeństwa. Jednakże, we wrześniu br. pojawiły się informacje o chęci utrzymania 8.000-10.000 natowskich żołnierzy w Afganistanie (czytaj więcej: USA i NATO rozważają pozostanie w Afganistanie). Zostały one potwierdzone w dniu 15 października br., gdy prezydent Barrack Obama ogłosił, że samych tylko amerykańskich wojsk w Afganistanie pozostanie w 2016 roku na poziomie 9.800 żołnierzy, a potem ? jeśli sytuacja nie ulegnie pogorszeniu ? liczba ta zostanie zredukowana do 5.500. W dniu 1 grudnia br. ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podjęli decyzję o przedłużeniu misji Resolute Support na 2016 rok.

Misja Resolute Support jest dowodzona przez NATO, jednak uczestniczą w niej także państwa nienależące do Sojuszu. Polskę reprezentuje personel wojskowy liczący 113 osób, który przebywa w Afganistanie od jej rozpoczęcia, czyli od dnia 1 stycznia br. Na początku listopada br. potwierdzono obecność polskich sił specjalnych, wspierających jednostkę antyterrorystyczną afgańskiej policji ATF-444 (czytaj więcej: Polscy specjalsi znów w Afganistanie).

Źródło: Departament Obrony USA.

Źródło: Departament Obrony USA.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.