Kobiety-piloci myśliwców F-15C Eagle z bazy lotniczej Elmendorf na Alasce. / Wikimedia Commons.

Pentagon zniesie restrykcje dotyczące służby kobiet

Sekretarz Obrony USA, Ashton Carter zapowiedział, że w styczniu 2016 roku Departament Obrony zniesie wszelkie restrykcje płciowe dotyczące służby wojskowej. Oznacza to, że kobiety będą brać udział w misjach bojowych.

Historyczna decyzja Pentagonu otworzy drogę kobietom do służby obok mężczyzn w jednostkach bojowych sił zbrojnych. Decyzja Sekretarza Obrony nastąpiła po kontrowersjach, które wynikły z wewnętrznego zalecenia dowódcy Korpusu Piechoty Morskiej (USMC), gen. Josepha Dunforda, zakładające pozostawienie niektórych zadań w jednostkach Korpusu zamkniętymi dla kobiet.

Podczas, gdy Korpus Piechoty Morskiej zalecił wyłączenie (kobiet ? przyp. red.) w niektórych obszarach, takich jak piechociarze, strzelcy karabinu maszynowego, wsparcie ogniowe i rozpoznanie oraz innych, my jesteśmy za jednością sił zbrojnych i zdecydowałem się podjąć decyzję, która dotyczy całości. Ważnym czynnikiem w podjęciu przeze mnie decyzji było to, aby mieć dostęp do każdego Amerykanina, który może dodać swój wkład dla całej armii. A co ważniejsze, nasze wojsko będzie w stanie lepiej wykorzystać umiejętności i perspektywy, jakie utalentowane kobiety mają do zaoferowania. ? powiedział A. Carter podczas briefingu z dziennikarzami w czwartek, 3 grudnia br.

Decyzją Cartera około 10% etatów w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych (aktywnych i rezerwy) zostanie otwarte dla kobiet (ok. 220.000 etatów ? przyp. red.). Większość z nich w US Army i USMC.

Z kolei według gen. J. Dunforda, przeprowadzono w USMC testy fizyczne, podczas których wykazano, że jednostki piechoty Korpusu składające się tylko z mężczyzn uzyskiwały lepsze wyniki ze strzelań, znosiły większe obciążenia i osiągały lepszy czas podczas wykonywania manewrów taktycznych. Wykazano także mniejszą podatność członków tychże jednostek na doznawanie obrażeń. Według zalecenia, służba kobiet na wszystkich stanowiskach zagroziłaby gotowości bojowej i skuteczności zwalczania zagrożenia, lecz Sekretarz Obrony nie zgodził się z tą opinią i stwierdził, że w czasie implementacji procesu (otwierania dostępu kobiet do wszystkich stanowisk w wojsku ? przyp. red.) poruszone problemy mogą zostać wspólnie rozwiązane.

Od 1994 roku w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych obowiązywał zakaz udziału kobiet w jednostkach frontowych. Prace nad zniesieniem zakazu ruszyły jeszcze za kadencji poprzedniego Sekretarza Obrony, Leona Panetty, na początku 2013 roku. Jeśli chodzi o rozwiązania na świecie, to od 2000 roku Siły Obronne Izraela nie stosują żadnych restrykcji płciowych i kobiety służą w prawie wszystkich jednostkach bojowych bez przeszkód (obecnie w 88-92% jednostek nie ma przeszkód, z czego kobiety służą w 69% jednostek ? przyp. red.). Od 2015 roku Norweżki mogą bez przeszkód służyć w wojsku. Podobne rozwiązania są stosowane w Nowej Zelandii (od 2001 roku) czy Szwecji (1989). Plany dopuszczenia kobiet do wszystkich stanowisk w siłach zbrojnych mają Australia (w 2017 roku), Kanada oraz Wielka Brytania.

Czytaj także: Jednostka specjalna NAVY SEAL?s otworzy drzwi dla kobiet?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.