SD-150 Hero. / fot Leonardo.

PGZ S.A. dla europejskiego programu OCEAN 2020 w zakresie rozwoju systemów bezzałogowych

Włoskie konsorcjum obronno-lotnicze Leonardo stanęło na czele europejskiego programu OCEAN 2020, którego celem jest rozbudowa potencjału bezzałogowych statków powietrznych i platform nawodnych oraz podwodnych w rozpoznaniu i nadzorze akwenów morskich. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) S.A. będą współpracowały z 42 europejskimi podmiotami w tym zakresie.

W dniu 12 stycznia br. włoskie konsorcjum obronno-lotnicze Leonardo poinformowało, że stanęło na czele, finansowanego przez Europejski Fundusz Obronny (European Defence Fund) jako projektu Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency; EDA), programu OCEAN 2020, który ma na celu rozbudowę możliwości sojuszniczych marynarek wojennych w prowadzeniu nadzoru i rozpoznania na wodach terytorialnych Unii Europejskiej z wykorzystaniem systemów bezzałogowych, w tym statków powietrznych oraz morskich platform nawodnych i podwodnych. Program jest częścią inicjatywy o nazwie Preparatory Action on Defence Research (PADR).

Zespołem OCEAN 2020 będzie kierować konsorcjum Leonardo na czele 42 podmiotów z 15 państw europejskich, w tym ministerstw obrony Włoch, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Litwy, ze wsparciem resortów ze Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Estonii i Holandii. Partnerów przemysłowych będą reprezentować Indra Sistemas (Hiszpania), Safran S.A. (Francja), Saab Defence and Security (Szwecja), MBDA (międzynarodowy), Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) S.A., Hensoldt (Niemcy), INTRACOM Defense Electronics (Grecja), Fincantieri ? Cantieri Navali Italiani S.p.A. (Włochy) and QinetiQ Group plc (Wielka Brytania), Towarzystwo Fraunhofera (Niemcy), Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (Holandia), Centre for Maritime Research and Experimentation (NATO; Włochy) and Israel Aerospace Industries (IAI) Ltd. (Izrael).

Alessandro Profumo, dyrektor generalny Leonardo, powiedział:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku, inicjatywa OCEAN 2020 ma wysoki poziom strategicznych i technologiczno-operacyjnych wartości. Jest to wiodący projekt badań technologicznych poświęcony bardzo aktualnej kwestii nadzoru morskiego, o którym istnieje zainteresowanie w całej Europie, a w szczególności w regionie Morza Śródziemnego. Sukces ten stał się możliwy dzięki silnej współpracy wszystkich 42 partnerów zespołu, którym mamy zaszczyt kierować.

OCEAN 2020 jest pierwszym przykładem ogólnoeuropejskiego wojskowego programu badawczego do tej pory. Zaproponowana przez Leonardo oferta wymagała dokładnej analizy wymagań operacyjnych i innowacyjnej technologicznie, a jednocześnie realistycznej propozycji. Projekt badawczy obejmie również integrację platform bezzałogowych w misjach nadzoru i blokady. Program skupi się na platformach bezzałogowych różnego typu: stałopłaty, wiropłaty, nawodne i podwodne zintegrowane z centrami dowodzenia i kontroli na okrętach wojennych, umożliwiając wymianę danych za pośrednictwem satelity, z centrami dowodzenia i kontroli na lądzie. Wspólne wykorzystanie zarówno platform załogowych, jak i bezzałogowych zostanie również realizowane w ramach projektu. Głównym partnerem Leonardo będzie Marynarka Wojenna Włoch (Marina Militare), która będzie wnosić istotny wkład w projekt, w tym opracowanie scenariuszy operacyjnych i udostępnienie zasobów morskich oraz śmigłowców, które wezmą udział w demonstracjach technologii.

SD-150 Hero. / fot Leonardo.

Jak podkreśla PGZ S.A., OBR CTM do konsorcjum wniosą swoje doświadczenie z budowy i integracji morskich systemów obserwacji ? lądowych i okrętowych, opracowywanych na rzecz Marynarki Wojennej RP. Polski przemysł obronny współpracować będzie m.in. przy opracowywaniu projektu systemu, jego integracji, przygotowaniu ćwiczeń, w tym wspomaganiu udziału w ćwiczeniach polskiej marynarki wojennej, jak i opracowywaniu wniosków oraz podsumowaniu efektów projektu.

Maciej Lew-Mirski, członek zarządu PGZ S.A., powiedział:

Udział w projekcie OCEAN 2020 to dla nas wielka szansa. Nie ma wątpliwości, że bezzałogowe platformy odgrywają coraz większą rolę we współczesnych siłach zbrojnych, także w marynarce wojennej. Unifikacja systemów stosowanych przez armie europejskie jest słusznym kierunkiem, który przełoży się nie tylko na wzrost naszego bezpieczeństwa, ale także na wzrost konkurencyjności przemysłów obronnych ze Starego Kontynentu. Udział w tak dużym programie jest dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej doskonałą okazją do nabycia nowych kompetencji oraz rozbudowy portfolio rozwiązań, które oferujemy dla Sił Zbrojnych RP i naszych sojuszników.

Pierwsza demonstracja programu OCEAN 2020 odbędzie się na Morzu Śródziemnym w 2019 roku z udziałem bezzałogowych śmigłowców Leonardo: SD-150 Hero i SW-4 Solo (produkowany w zakładach PZL-Świdnik S.A. ? przyp. red.), które będą operować z jednostek pływających Marina Militare obok innych europejskich partnerów. Druga demonstracja odbędzie się w 2020 roku i będzie koordynowana przez Marynarkę Wojenną Królestwa Szwecji (Svenska Marinen). Dane zebrane przez różne systemy podczas tych dwóch demonstracji zostaną przetworzone i przesłane do prototypowego, europejskiego centrum dowodzenia i kontroli w Brukseli.

SW-4 „Solo”. /Fot. Leonardo

Źródła:

pgzsa.pl: PGZ będzie uczestniczyć w programie OCEAN 2020

leonardocompany.com: Leonardo to lead OCEAN2020 program, the first and most important European Defence Agency research tender for naval surveillance technology

Czytaj także:

PIT-RADWAR wprowadzi Siły Zbrojne RP do programu NATO AGS

Konferencja prasowa PGZ nt. wyrzutni artylerii rakietowej WR-300 Homar

Ruszyło Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych dla Sił Zbrojnych RP

PCO S.A. gotowe do prac nad zmodernizowanym czołgiem Leopard 2PL

Kontrakt na Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia dla moździerzy RAK

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.