Pierwsza edycja Biegu na Kopiec Powstania Warszawskiego pod naszym patronatem

Miło nam poinformować, iż portal Nowa Strategia objął oficjalny patronat medialny nad pierwszą edycją Biegu na Kopiec Powstania Warszawskiego, który odbędzie się 8 października br. Impreza odbywa się pod hasłem: Oni przelewali krew, my przelewamy pot. Dochód z biegu zostanie przeznaczony na pomoc materialną zarówno weteranom Powstania Warszawskiego, jak i zasłużonym uczestnikom współczesnych konfliktów zbrojnych.

Bieg jest wydarzeniem szczególnym, gdyż stanowi szczególny wyraz hołdu wobec doniosłego i tragicznego zarazem wydarzenia, jakim było bez wątpienia Powstanie Warszawskie. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony nie tylko na pomoc żyjącym wciąż Powstańcom lecz, co również istotne, weteranom obecnych konfliktów zbrojnych.

Jak podkreślają organizatorzy biegu: 72 lata temu Powstańcy przelewali krew, 8 października 2016 r. przelejemy pot pokonując własne granice wytrzymałości, biegnąc w wolnej Polsce, odbudowanej Warszawie, na szczyt Kopca usypanego z gruzów stolicy w latach 1946 ? 1950.

Celem biegu jest również utrwalanie i ocalenie od zapomnienia piosenek powstańczych. Dlatego też każdy uczestnik biegu w pakiecie startowym otrzyma płytę z muzyką powstańczą. Każdy z zawodników otrzyma w pakiecie startowym kompilację pt. ?Ryszard Makowski. Niepokonane miasto: piosenki Powstania Warszawskiego?. Uczestnikom biegu będzie towarzyszyć także inscenizacja walk powstańczych.

Znak Polski Walczącej na szczycie Kopca Powstania Warszawskiego / Kopiec Denkmal Warschau Mokotow (CC BY 3.0)

Znak Polski Walczącej na szczycie Kopca Powstania Warszawskiego / Kopiec Denkmal Warschau Mokotow (CC BY 3.0)

Miejsce organizacji imprezy jest wyjątkowe i silnie związane z historią powstańczej Warszawy. Uczestnicy będą bowiem zdobywać Kopiec Powstania Warszawskiego, czyli sztuczne wzniesienie usypane z gruzów zniszczonej stolicy znajdujące się na warszawskim Czerniakowie. Na płaszczyźnie wzniesienia zainstalowano kilkumetrowej wysokości symbol Polski Walczącej. Warto podkreślić, iż monument został zaprojektowany przez żołnierza Armii Krajowej i architekta, ppłk. inż. architekta Eugeniusza Ajewskiego. Każdego roku 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, na kopcu odbywają się wieczorne uroczystości, w trakcie których następuje rozpalenie ogniska, ogniem przyniesionym przez ?sztafetę pokoleń? z Grobu Nieznanego Żołnierza.

Formułę biegu oparto na maksymalnie 63-krotnym pokonaniu odcinka biegnącego od podnóża kopca na szczyt schodów, następnie obiegając go zalesioną ścieżką w kierunku startu lub mety, które zlokalizowane są u podnóża kopca. Trasa biegu ma charakter ok. 750-metrowej pętli, a z uwagi na swój wymagający charakter będzie z pewnością stanowić dla uczestników nie lada wyzwanie. Każdy z zawodników ma jednak  dowolność w wyborze dystansu (ilości pętli) jaki zamierza pokonać. Jest, to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane na Kopcu Powstania Warszawskiego. W zawodach nie przewidziano klasyfikacji ani zwycięzców. Warto podkreślić, że Ci, którzy zaliczą 63 pętle pokonają dystans większy od maratonu.

Trasa I edycji Biegu na Kopiec Powstania Warszawskiego.

Trasa I edycji Biegu na Kopiec Powstania Warszawskiego.

Organizatorem biegu są agencja marketingowa DEM?a Promotion Polska , Fundacja „Stowarzyszeni z Grom”, Mundurowy Klub Motocyklowy „SMOKING BARRELS LE MC POLAND”. Patronat Honorowy nad imprezą objęli Burmistrz Dzielnicy Mokotów, p. Bogdan Olesiński oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w biegu oraz wolontariatem na potrzeby jego organizacji zapraszamy na oficjalną stronę Biegu. Warto się przy tym pośpieszyć, gdyż według informacji organizatorów na tą chwilę pozostało około 100 pakietów startowych.

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.