fot. Wikimedia Commons.

Pierwsza partia chińskiej pomocy wojskowej dla Afganistanu

Afganistan otrzymał pierwszą partię pomocy w postaci sprzętu wojskowego z Chińskiej Republiki Ludowej ? dostawa jest częścią zaangażowania Pekinu w pomoc władzom w Kabulu w walce z terroryzmem.

W niedzielę, w dniu 3 lipca 2016 roku, na lotnisku w Kabulu wylądował rosyjski samolot transportowy na którego pokładzie znajdował się sprzęt wojskowy podarowany przez Pekin ? w ceremonii przekazania darów przewodniczył Yao Jing, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Afganistanie, który przekazał pierwszą partię pomocy w postaci sprzętu wojskowego na ręce afgańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa Hanifa Atmara.

Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Afganistanie stwierdził, że Afganistan jest bliskim i ważnym sąsiadem Chin, oraz że jego kraj pragnie normalizacji stosunków chińsko-afgańskich z rządem i obywatelami Afganistanu ? zaznaczył, że oznacza to również współpracę wojskową. Ambasador stwierdził, że pierwsza partia pomocy wojskowej jest początkiem regularnej współpracy wojskowej pomiędzy obu państwami.

/Fot. Wikimedia Commons.

/Fot. Wikimedia Commons.

Według lokalnych mediów w dostarczonym ładunku znajdował się sprzęt logistyczny, części do pojazdów wojskowych, amunicja oraz broń. Afgański doradca ds. bezpieczeństwa Hanif Atmar odmówił udzielenia komentarza na temat szczegółów dotyczących zawartości chińskiego pakietu pomocy dla Afganistanu, stwierdzając, że tego typu sprawy wojskowe wymagają zachowania tajemnicy.Atmar powiedział, że pomoc wojskowa jest początkiem wspólnej walki z terroryzmem i stanowi istotną zmianę w stosunkach chińsko-afgańskich.

Według afgańskich źródeł, następna dostawa pomocy wojskowej spodziewana jest jeszcze w tym roku. Oczekuje się, że w skład następnej dostawy wejdzie większa pula sprzętu wojskowego, w tym wykrywacze bomb, które pozwolą siłom afgańskiej policji na wykrywanie bomb takich jak VBIED (Vehicle Borne Improvised Explosive Devices) – władze Afganistanu planują instalację wykrywaczy bomb w czerech punktach w Kabulu.

Wielu ekspertów uważa, że coraz większe zainteresowanie Chińskiej Republiki Ludowej, rozdzieranym przez konflikty Afganistanem, wynika z obaw o rozprzestrzenienie się niepokojów w jego bezpośrednim sąsiedztwie, które może negatywnie wpłynąć na sytuację w regionie autonomicznym Sinciang, gdzie zamieszkują Ujgurzy, sprzeciwiający się władzom centralnym.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.