Ocenzurowana fotografia jednego z czterech myśliwców Su-35S, które w dniu 25 grudnia 2016 roku dotarły do Chin. / fot. 81.cn

Pierwsze myśliwce Su-35S już w Chinach

Jak poinformował hongkoński dziennik Oriental Daily News, w dniu 25 grudnia br. Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) odebrały pierwsze cztery z 24 zamówionych w Rosji myśliwców wielozadaniowych Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E).

Cangzhou, Hebei, Chiny. / Wikimedia Commons.

Cangzhou, Hebei, Chiny. / Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 26 grudnia br. dziennik Oriental Daily News z Hongkongu poinformował, że dzień wcześniej do ośrodka szkoleniowego Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF) w Cangzhou w prowincji Hebei, gdzie stacjonują starsze myśliwce MiG-21 (w kodzie NATO: Fishbed) i MiG-23 (Flogger), przyleciały pierwsze cztery z 24 zamówionych w Rosji myśliwców wielozadaniowych Su-35S (Flanker-E). Zgodnie z dostępnymi informacjami, ośrodek będzie bazą szkoleniową dla pilotów na Su-35S.

Według niepotwierdzonych informacji, kontrakt pomiędzy Moskwą a Pekinem wart jest 2 mld USD, a pierwsze doniesienia o zainteresowaniu myśliwcami Su-35 przez Chiny pojawiły się w 2008 roku, ale oficjalnie kraj ten zwrócił się do Rosji w sprawie ich zakupu trzy lata później. Wstępne porozumienie zawarto pod koniec 2012 roku, a rozmowy o szczegółach trwały kolejne 3 lata. Według Rosjan, wszystkie maszyny zostaną wyprodukowane w Komsomolskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego im. J. Gagarina (KnAAPO) w Komsomolsku nad Amurem (Kraj Chabarowski) i nie przewiduje się produkcji licencyjnej.

Według ekspertów, wdrożenie Su-35S na wyposażenie PLAAF znacząco zwiększy zdolności bojowe chińskich sił, które w ostatnim czasie coraz bardziej zwiększają swoją aktywność na Morzami: Wschodniochińskim i Południowochińskim (czytaj także: Kolejny incydent chińskiego i japońskiego lotnictwa wojskowego).

Przypomnijmy, że o podpisaniu długo oczekiwanej umowy na te maszyny, poinformował dziennik Kommiersant, prezes Korporacji Rostechnołogie, Siergiej Czemiezow w dniu 19 listopada 2015 roku (czytaj więcej: Myśliwce wielozadaniowe Su-35S dla Chin). Z kolei o dacie dostaw pierwszych czterech maszyn informowała rosyjska agencja TASS, w dniu 14 grudnia br., cytując gubernatora Kraju Chabarowskiego, Wiaczesława Szporta.

Rysunek Su-35S autorstwa Ralph1989.

Rysunek Su-35S autorstwa Ralph1989.

Su-35S (w kodzie NATO: Flanker-E) jest to jednomiejscowy, wielozadaniowy myśliwiec generacji 4++, będący głęboką modernizacją samolotu Su-27. Su-35S w stosunku do swojego pierwowzoru, charakteryzuje się powiększonymi skrzydłami, usterzeniem i wlotami powietrza, a także zmniejszonym przekrojem odbicia radarowego. Napęd stanowią dwa silniki turbowentylatorowe dwuprzepływowe z niezależnymi dyszami o wektorowanym ciągu, Saturn Liulka AŁ-37F (117S), które posiadają wydłużony resurs. Radar N035 Irbis-E wyposażony w antenę z pasywnym skanowaniem fazowym (PESA; passive electronically scanned array), zdolny jest do śledzenia do 30 celów powietrznych, zwalczania do 8 celów jednocześnie lub śledzenia do 4 celów naziemnych bez przerywania skanowania przestrzeni powietrznej.

Źródła:

chinamil.com.cn: HK media: Russia delivers 4 Su-35 fighter jets to China

tass.com: Russia to provide first batch of Sukhoi-35 jets to China by mid December ? source

Czytaj także:

Oblot drugiego prototypu chińskiego myśliwca 5. generacji J-31 [FOTO]

Rosja: Myśliwce Su-35S do Karelii, a bombowce Su-34 na Daleki Wschód

Rosja rozmieściła w Syrii myśliwce Su-35S

Su-35S dla Indonezji

Katastrofa kazachskiego ciężkiego myśliwca Su-27

Pierwszy myśliwiec Su-30SM trafił do obwodu kaliningradzkiego

Film z kokpitu podczas katastrofy rosyjskiego bombowca Su-34 [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.