M-346. /Photobucket

Pierwsze tankowanie Mastera [ZDJĘCIA]

Włoskie siły Powietrzne przeprowadziły pierwsze w historii tankowanie w powietrzu dwóch maszyn szkolno-treningowych T-346A (lokalne oznaczenie M-346 Master) ? w operacji tankowania powietrznego uczestniczyły także dwa samoloty szkolno-treningowe MB-339 – z powietrznego tankowca KC-767A.

Maszyny M-346 Master biorące udział w pierwszej w historii operacji tankowania w powietrzu należały do 212. Eskadry 61. Skrzydła zajmującego się szkoleniem pilotów włoskich i sojuszniczych sił powietrznych stacjonującego na co dzień w bazie lotniczej Lecce-Galatina Fortunato Cesari.

/Fot. aeronautica.difesa.it. (domena publiczna)


/Fot. aeronautica.difesa.it. (domena publiczna)

Oprócz maszyn M-346 Master w operacji tankowania powietrznego uczestniczyły także dwa samoloty szkolno-treningowe MB-339 oraz powietrzny tankowiec KC-767A z 14. Skrzydła bazującego na co dzień w wojskowym porcie lotniczym Pratica di Mare.

M-346 Master podczas operacji tankowania w powietrzu z z tankowca KC-767A. /Fot. aeronautica.difesa.it. (domena publiczna)

M-346 Master podczas operacji tankowania w powietrzu z z tankowca KC-767A. /Fot. aeronautica.difesa.it. (domena publiczna)

Operacja tankowania w powietrzu przeprowadzona została nad wyspą Pozna ? największą wyspą w archipelagu włoskich wysp wulkanicznych na Morzu Tyrreńskim. Do spotkania pomiędzy dwoma maszynami M-346 Master a powietrznym tankowcem KC-767A doszło na średnim pułapie, następnie po wykonaniu niezbędnych procedur podejścia i połączenia z tankowem, rozpoczęto procedurę tankowania. Po zakończeniu operacji maszyny powróciły do wykonywania symulowanych zadań bojowych.

M-346 Master to samolot szkolno-treningowy, choć zdolny również do działań o charakterze szturmowym. Maszyna wygrała przetarg na zintegrowany system szkolenia zaawansowanego (Advanced Jet Trainer; AJT) dla Sił Powietrznych RP. Pod koniec lutego 2014 roku Polska zamówiła łącznie 8 samolotów M-346A (z opcją zakupu kolejnych 4 sztuk), których dostawy mają rozpocząć się w listopadzie br. Wśród użytkowników maszyn znajdują się również Włochy, Izrael, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Artystyczna wizja Mastera z 2014 roku w barwach SP RP autorstwa Ralph1989.

Artystyczna wizja Mastera z 2014 roku w barwach SP RP autorstwa Ralph1989.


Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.