Artystyczna wizja australijskiego EA-18G Growler / Źródło: Królewskie Australijskie Siły Powietrzne.

Pierwszy Growler dla Australii

Królewskie Australijskie Siły Powietrzne (RAAF) odebrały pierwszego z 12 zamówionych samolotów walki elektronicznej EA-18G Growler. Tym samym Canberra stała się drugim użytkownikiem tych maszyn na świecie.

Ceremonia przekazania pierwszego egzemplarza z podpisanego w czerwcu zeszłego roku i wartego 2,2 mld USD kontraktu, miała miejsce w zakładach Boeinga w St. Louis w stanie Missouri. Samolot z oznaczeniami 6. Dywizjonu RAAF (No. 6 Squadron) zajmującego się szkoleniem pilotów, wykonał swój pierwszy lot w dniu 13 lipca br. Jest to 116. wyprodukowany przez Boeinga egzemplarz tego modelu z 165 łącznie zamówionych przez US Navy i RAAF. Przekazanie drugiego australijskiego egzemplarza ma nastąpić w sierpniu br.

fot. Nigel Pittaway.

fot. Nigel Pittaway.

Emerytowany marszałek australijskiego lotnictwa (Air Chief Marshal) Geoffrey Charles „Geoff” Brown z okazji ceremonii przekazania powiedział, że:

To milowy krok dla rozwoju RAAF – zdolność niszczenia pocisków pocisków ziemia-powietrze (surface-to-air missiles; SAM – przyp. red.) oraz walki radioelektronicznej jest to naprawdę wyjątkowa możliwość. Przewiduję, że będzie to miało największy strategiczny skutek dla RAAF od czasu wprowadzenia F-111 w latach 70. XX wieku. Z Growlerami mamy naprawdę pełne spektrum sił. Pod wieloma względami jest to końcowy fragment układanki dla nas.

Z kolei Christopher M. Chadwick, dyrektor Boeing Defense, Space & Security stwierdził, że:

Dziś świętujemy trwałe partnerstwo z RAAF, US Navy i naszego zespołu w branży, kontynuując dalsze inwestycje i innowacje, dzięki którym Growler jest nie tylko dziś przodującą na świecie platformą walki radioelektronicznej, ale pozostanie nią przez wiele następnych dziesięcioleci.

W zakresie uzbrojenia australijskie maszyny otrzymają m.in. najnowsze pociski klasy powietrze-powietrze bliskiego zasięgu Raytheon AIM-9X Sidewinder z dyszami o zmiennym wektorze ciągu.

AIM-9X_Sidewinder

AIM-9X Sidewinder / Wikimedia Commons.

Będą wyposażone także w zasobniki nawigacyjno-celownicze Raytheon AN/ASQ-228 ATFLIR (Advanced Targeting Forward-Looking Infrared), które umożliwiają przesyłanie obrazu celów do innych ośrodków dowodzenia, klasyfikowanie i śledzenie celów oraz ocenę skutków ataku (własnego jak i innych samolotów). Wymóg dowództwa RAAF na właśnie te zasobniki, wynika z doświadczeń amerykańskich Growlerów, uzyskanych podczas operacji Odyssey Dawn w Libii w marcu 2011 roku.

ATFLIR podwieszany do samolotu F/A-18F Super Hornet / Wikimedia Commons.

ATFLIR podwieszany do samolotu F/A-18F Super Hornet / Wikimedia Commons.

Teraz odebrany samolot zostanie przebazowany do jednej z kalifornijskich baz US Navy na dalsze testy, a następnie na wyspę Whidbey w stanie Waszyngton, gdzie australijscy piloci będą uczyć się wykorzystywać możliwości Growlerów z amerykańskimi kolegami z treningowego dywizjonu walki radioelektronicznej marynarki VAQ-129 Vikings (Electronic Attack Squadron 129). Część nowych załóg już przeszła takie treningi na amerykańskich maszynach, rozpoczęte jeszcze w 2013 roku.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.