F-11 Tiger / źr. wikimedia

Pilot, który zestrzelił własny samolot!

Był 21 września 1956 roku. Właśnie tego dnia, Thomas W. Attridge (doświadczony amerykański pilot oblatywacz) miał przetestować 20 mm działka w najnowszym myśliwcu o kodowej nazwie F11F, przez pilotów zwanym ?Tiger?, czyli ?Tygrys?. To co mu się przytrafiło, na pewno zapamiętał do końca życia!

Grumman F-11 ?Tiger?, to amerykański samolot myśliwski o napędzie odrzutowym, używany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych od końca lat 50-tych do 1961 roku (do 1967 używany jako samolot treningowy). W sumie zbudowano około 200 samolotów tego typu. Pierwszy prototyp samolotu był już gotowy w 1954 roku. Od tego czasu ?Tygrys? przechodził wiele testów, zazwyczaj bardzo udanych.

21 września 1956 roku, 33-letni pilot oblatywacz, Thomas W. Attridge zasiadł za sterami F11F (w 1961 roku nazwa została przemianowana na F-11), aby przetestować cztery 20 mm działka (w każdym po 125 pocisków). Wzbił się nad ocean na wysokość 6 km, po czym wszedł w płytki lot nurkowy i na wysokości 4 km wystrzelił czterosekundową salwę. Następnie  zwiększył kąt nurkowania i włączył dopalacz. Kiedy znalazł się na wysokości 2 km oddał druga salwę. W tym samym momencie, samolot wpadł na wystrzelone podczas pierwszej salwy pociski. Uszkodzeniu uległa owiewka pilota i silnik, który ostatecznie zgasł, co spowodowało, że Thomas musiał lądować awaryjnie.

Na początku myślano, że samolot zderzył się z ptakiem. Jednak śledztwo wykazało, że samolot został trafiony kilkoma pociskami (znaleziono je m.in. w silniku). Thomas miał szczęście, że w jego maszynie znalazła się amunicja ?ćwiczebna?, pozbawiona ładunku wybuchowego. Po tym incydencie, nakazano pilotom nieznaczną zmianę kierunku po oddanej salwie.

Pięć tygodni później, vice admirał amerykańskiej Marynarki Wojennej William V. Davies, ujawnił cały incydent mediom. Powiedział również, że takie zestrzelenie zdarza się raz na milion. Thomas się z nim nie zgodził, bowiem odpowiedział, że przy takich prędkościach jakie osiągają współczesne samoloty, może się to powtórzyć w każdej chwili.

Thomas W. Attridge zmarł w 1997 roku.

Źródło:

An Unlucky First – The Shootdown of Tiger #620″ www.Check-Six.com

Komentarze

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.