Piotr Hodyra – „301 Dywizjon bombowy 1940-1943” – Recenzja

Historia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie podczas II wojny światowej wielu osobom kojarzy się głównie z asami lotnictwa myśliwskiego z pod znaku Dywizjonu 303. Działania pilotów myśliwskich charakteryzowały się wieloma spektakularnymi zwycięstwami, które łatwo trafiały do świadomości ludzi. Jednak historia PSP to nie tylko myśliwcy, to także bohaterstwo i poświęcenie setek załóg dywizjonów bombowych, których w polskiej historiografii można uznać za tych mniej docenianych. Wielu lotników rozpoczęło swoją walkę już w 1939 r., kontynuując ją w Anglii. Lotnictwo bombowe RAF-u z dużym udziałem polskich dywizjonów bombowych miało na swoim koncie wiele ryzykownych nalotów na niemieckie miasta i tereny okupowanej Europy. Prowadzone niemal codziennie bombardowania wrogich terenów miały istotny wpływ na przebieg II wojny, jednak okupione były krwią wielu lotników także tych z polskich załóg.

Blisko  160 stron najnowszej książki autorstwa Piotra  Hodyry (współautor  książki ?Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię?), przedstawia czytelnikom dokładną  historię Dywizjonu 301. im. Ziemi Pomorskiej. Historię tą śledzimy od momentu powstawania jednostki, poprzez liczne loty bojowe  aż do momentu redukcji i wycofania z pierwszej linii w marcu 1943 roku. Część czytelników może zarzucić autorowi, że za mało miejsca w swojej książce poświęcił kwestii tworzenia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, jednak mniej wymagający czytelnicy mogą zadowolić się podstawowymi informacjami o tym jakże ciekawym procesie. Można również żałować, że autor nie poświecił więcej uwagi  taktyce nalotów RAF-u oraz  licznym operacjom bombowym, w których uczestniczyli piloci 301. Dywizjonu.

Pomimo paru uwag dzięki pozycji Piotra Hodyry możemy zapoznać się z dużą liczbą relacji opisujących loty bojowe samych pilotów oraz zapoznać się z zapisami dzienników bojowych wybranych lotników. Największym atutem książki Dywizjon 301. im. Ziemi Pomorskiej są zdecydowanie liczne zdjęcia archiwalne, zestawienia lotów bojowych, statystyki strat czy barwne profile samolotów wykorzystywanych w czasie wojny przez 301 Dywizjon. Dopełnieniem pozycji są biogramy najważniejszych pilotów oraz imienny wykaz personelu latającego, który dla wielu pasjonatów PSP może stanowić dobry punkt wyjścia do badań nad życiorysami poszczególnych lotników.

Wspaniała i bogata historia 301. Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej od lat zasługiwała na przedstawienie w formie książki. Na krajowym rynku wydawniczym może znaleźć wiele pozycji opisujących walki pilotów z dywizjonów myśliwskich. Dywizjonom bombowym do tej pory autorzy publikacji z okresu II wojny światowej nie poświęcali zbyt wiele uwagi. Za sprawą Piotra Hodyry się to zmienia. Dzięki jego książce możemy poznać wiele interesujących historii, życiorysów i opisów lotów bojowych nad okupowaną Europą. Mam nadzieję, że autor poświęci się badaniom nad historią innych dywizjonów bombowych PSP i za jakiś czas czytelnicy będą mogli pochylić się nad kolejną pozycją prezentującą wkład polskich lotników w zwycięstwie nad III Rzeszą.

PIOTR HODYRA (ur. 1970 r.), prezes zarządu Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.

Polecam serdecznie!


 301-dywizjon-bombowy-1940-1943Autor: Piotr Hodyra

Tytuł: 301 Dywizjon Bombowy 1940-1943

Wydawnictwo: Almapress

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7020-664-2

Liczba stron: 168

Format: 17 x 24 cm

>>>>Książkę można kupić i wydawcy tutaj<<<

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.