Piotr Kościński ?Obrońca Grodna. Zapomniany bohater” – recenzja

Obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 roku stała się symbolem największego oporu przeciw wschodniemu najeźdźcy. 2,5 tysiąca obrońców pod wodzą majora Benedykta Serafina pomimo fatalnego uzbrojenia przez 3 dni stawiało bohaterski opór sowieckim wojskom mającym przewagę zarówno liczebną jak i materiałową. Za sprawą Oficyny Wydawniczej RYTM ukazała się książka ?Obrońca Grodna. Zapomniany bohater? przywołująca postać zapomnianego przez historię majora Benedykta Serafina.

Autorem omawianej książki jest Piotr Kościński na co dzień dziennikarz i analityk ds. międzynarodowych, który przez wiele lat pracował w ?Rzeczpospolitej? oraz Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jest on autorem dwóch powieści historyczno-sensacyjnych ?Przez czerwoną granicę? i ?Przez czerwony step? oraz producentem m.in. filmu dokumentalnego ?Krew na bruku?.

W swej najnowszej książce autor postanowił przywrócić pamięć o zupełnie zapomnianym bohaterze wrześniowych dni, czyli Benedykcie Serafinie faktycznym dowódcą obrony Grodna w 1939 roku. Publikacja nie jest typową biografią, lecz powieścią. Wpływ na taką formę miało kilka czynników. Najważniejszym z nich zdaniem autora jest niewielka baza źródłowa na temat życia majora Serafina uniemożliwiająca stworzenie kompletnej biografii. Choć niektóre etapy życia tego oficera to istna biała plama, autor dzięki przyjętej formie książki uzupełnił je w doskonały sposób.

Jak już wspomniałem nie jest to typowa biografia, więc również i wydarzenia z życia oficera nie są przedstawiane w sposób chronologiczny. Naszego bohatera poznajemy w chwili jego powrotu z Wielkiej Brytanii do ?nowej? Polski w 1948 roku. Powracający do kraju w późniejszych turach żołnierze PSZ na Zachodzie byli wyjątkowo podejrzliwie traktowani przez władzę ludową. Wywiad i kontrwywiad wojskowy szczególnie zaś interesował się wyższymi oficerami, a do takich należał major Benedykt Serafin. Narracja książki została przedstawiona w formie przesłuchania, jakiemu poddany jest nasz bohater przez przedstawiciela nowej władzy czyli kapitana Zawistowskiego. Bohater odpowiadając na pytania przesłuchującego, przedstawia kolejne losy swojego życia. Oczywiście odpowiedzi dla przedstawiciela kontrwywiadu są zdawkowe i krótkie, a czytelnik dowiaduje się jak było naprawdę. Poznajemy więc etap internowania na Litwie, pobyt w łagrze, drogę do Armii Andersa, wspomnienie z frontów I wojny światowej oraz najbardziej chlubny fragment życiorysu jakim była postawa majora we wrześniu 1939 roku. Nie ulega wątpliwości, że bohater powieści jest typowym przedstawicielem pokolenia boleśnie doświadczonego przez dwie wojny światowe, pokolenia które całe swe życie poświęciło dla służby Polsce.

Trzeba przyznać, że taki sposób zaprezentowania postaci majora Benedykta Serafina jest bardzo ciekawy, dlatego też autorowi należą się zdecydowane pochwały. Całość czyta się bardzo sprawnie i przyjemnie.

Podsumowując, książka ?Obrońca Grodna. Zapomniany bohater? jest bardzo ciekawą pozycją na polskim rynku wydawniczym. Polecam ją gorąco wszystkim osobom zainteresowanym historią Polski XX wieku, czy też czytelnikom podążającym śladami zapomnianych polskich bohaterów.


Autor: Piotr Kościński

Tytuł: Obrońca Grodna. Zapomniany bohater

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Oprawa: Broszurowa

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-738-7

Liczba stron: 216

Format: 14,5 x 21 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.