Piotr Sikora „Bitwy polskiego lotnictwa 1918-1945” ? recenzja

Siły Powietrzne narodziły się wraz z II Rzeczpospolitą w 1918 roku jako zupełnie nowy rodzaj sił zbrojnych, niedoceniany przez dowództwo Sztabu Generalnego WP, a następnie po tzw. IV rozbiorze odrodziły się jako Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie i urosły do rangi 5. potęgi lotniczej wśród państw koalicji antyhitlerowskiej w 1945 roku (Po USA, ZSRR, Wielkiej Brytanii i Kanadzie). Dzięki książce Piotra Sikory, możemy przyjrzeć się najważniejszym bitwom polskiego lotnictwa tamtego okresu.

„W swoim dzienniku lotów tego dnia napisałem: The Allies have lost the peace, never in the annals of human treachery were there so many betrayed by so few and for so little. (Alianci przegrali pokój, bowiem nigdy w kronikach ludzkiej zdrady nie było tak wielu zdradzonych przez tak nielicznych za tak mało). Następnego dnia polskie dywizjony osłaniały wyprawę bombową nad Bielefeld. Nikt nie odmówił lotu. Na pomniku polskich lotników w Northolt widnieją słowa: I kept my faith. Tak, myśmy dotrzymali wiary!”
Konrad Stembrowicz

Od strony wizualnej pierwsze co rzuca się się w oczy to solidna, twarda okładka, co jest atutem wydawnictwa Alma-press i całkiem spora grubość tejże pozycji. Książka jest także wypełniona w wkładkami z błyszczącego papieru na których autor umieścił kilkaset fotografii archiwalnych oraz 64 kolorowe rysunki samolotów, na których w omawianym okresie walczyli Polacy (modele firm: Albatros, Brandenburg, Breuget, DFW, Fokker, Halberstadt, LVG, Salmson, Spad, rodzime PZL-y, Caudron, Dewotine, Marcel Bloch, Morane Saulnier, Hawker, Supermarine, Bristol oraz North American).

Książka rozpoczyna się przedmową, napisaną przez pilota, architekta i rysownika Jerzego Główczewskiego (ur. 1922), który służył w 308 Dywizjonie Myśliwskim ?Krakowskim? i uczestniczył w bitwie powietrznej nad Gandawą w Nowy Rok 1945 roku (przy okazji polecam jego szkice: Rysunki pilota). Oprócz tego, każdy rozdział rozpoczyna się cytatem, a autor zaprezentował walki powietrzne i ich rezultaty z wielką dokładnością: dowiadujemy się np. który pilot ze stopniem i jednostką w której służył, na jakim modelu samolotu wraz z numerem bocznym zestrzelił przeciwnika, o którym otrzymujemy analogiczne informacje czy w przypadku śmierci polskiego pilota, autor informuje nas o jego dotychczasowej karierze wojskowej.

We właściwym wstępie dowiadujemy się o początkach polskiego lotnictwa wojskowego, które powstało w przededniu odzyskania niepodległości oraz o ciekawostce, że pierwsza w historii ludzkości walka powietrzna miała miejsce właśnie nad obszarem dawnej Polski: w dniu 8 września 1914 roku nad Żółkwią ? jak chcą podręczniki, a właściwie nad Wolą Wysocką (obecnie obwód lwowski na Ukrainie), gdy sztabskapitan Piotr Niestierow, dowódca carskiego 11 Oddziału Lotniczego staranował swoim Morane-Saulnierem G austriackiego Albatrosa.

Na dalszych kartach tej historii ewolucji nowego wymiaru toczonych konfliktów zbrojnych, autor zabiera nas na walki w obronie Lwowa, Galicji i Wołynia przed Ukraińcami i opisuje pierwsze nieoficjalne polskie zwycięstwo powietrzne: w dniu 24 lutego 1919 roku por. obserwator Stanisław Pietruski i czeski sierż. pilot Josef Cagasek rozgromili w rejonie Lwowa ukraińskiego Nieuporta. Walki z Ukraińcami, Rosjanami czy Litwinami tuż po odzyskaniu niepodległości to raptem epizodyczny udział polskiego lotnictwa, a zasadnicza część książki skupia się na okresie 1939-1945.

Piotr Sikora przenosi nas do świata zmagań powietrznych w czasie ataku hitlerowskich Niemiec na Rzeczpospolitą, ukazując dysproporcję sił i męstwo polskich pilotów, a także proces odtwarzania Sił Powietrznych, najpierw we Francji, a po jej upadku, w Wielkiej Brytanii. Otrzymujemy relacje pilotów z walk powietrznych w obronie ?Wyspy Ostatniej Nadziei?, a później z osłony wypraw bombowych nad okupowane kraje i samą Rzeszę.

Na końcu książki znajdują się aneksy, świetnie uzupełniające poszczególne rozdziały: Polskie eskadry w walkach z Ukrainą, Bolszewicką Rosją oraz Litwą, Jednostki polskiego lotnictwa myśliwskiego w dniu 1 września 1939 roku, Jednostki polskiego lotnictwa myśliwskiego we Francji w 1940 roku, Polskie Skrzydła Myśliwskie w Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej 1941-1945, Dywizjony Myśliwskie Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1947, Dowódcy dywizjonów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1947, Porównanie jednostek lotnictwa wojskowego (polskich, brytyjskich, francuskich i niemieckich), stopnie w lotnictwie ? porównanie (polskie, brytyjskie, francuskie, amerykańskie i niemieckie) oraz mapy z bitwami powietrznymi toczonymi podczas konfliktu z Ukrainą, wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej Polski 1939 roku, bitwy o Francję 1940 roku, Bitwy o Anglię 1940 roku, walk Polaków nad okupowaną Francją 1941-1942, walk ?Cyrku Skalskiego? nad Tunezją w 1943 roku, walk Polaków nad okupowaną Europą w 1943 roku, Danią i Norwegią w 1944 roku oraz znowuż nad Europą Zachodnią w latach 1944-1945.

W mojej subiektywnej opinii książka Piotra Sikory świetnie domyka opisywany okres bojowego udziału polskich lotników w walkach o wolność ojczyzny i innych państw. Pod względem treści to bardzo skrupulatna i dokładna relacja, nie pomijająca najważniejszych osiągnięć polskiego oręża lotniczego w pierwszej połowie XX wieku. Polecam ją pasjonatom lotnictwa i historii, jak również laikom, poszukującym czegoś więcej niż pobieżne informacje z Internetu.

PIOTR SIKORA (ur. 1970 r.) ? pochodzący z Cieszyna (woj. śląskie) i mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii historyk, specjalizujący się w polskim lotnictwie, głównie w okresie II wojny światowej. Autor ma w swoim dorobku pisarskim m.in. biografię Grzegorza Sołoguba, Pawła Niemca oraz wiele artykułów w branżowych magazynach historycznych.

Czytaj także recenzje innych książek tego autora:

?Asy polskiego lotnictwa? ? recenzja książki

?Polskie skrzydła nad Irlandią? ? recenzja


bitwy-polskiego-lotnictwa-1918-1945Autor: Piotr Sikora

Tytuł: Bitwy polskiego lotnictwa 1918-1945

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-press

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7020-626-0

Liczba stron: 412

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.