Piotr Wroński „Czas Nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów” ? recenzja

Tematyka służb specjalnych, zwłaszcza tych współczesnych, jest z jednej strony drażliwa, a z drugiej autorzy balansują często na granicy prawa i tajemnicy państwowej. Jeszcze trudniejsze zadanie ma były funkcjonariusz Agencji Wywiadu, który chce takową książkę napisać. Płk Piotr Wroński w swojej najnowszej książce opowiada o zawiłej tematyce kontrwywiadowczej, celując w jej sedno, czyli tropienie i ujawnianie Nielegałów, będących oficerami wywiadu, działających pod specjalnie spreparowanymi danymi personalnymi i biografią, często innego człowieka?

Książka pułkownika w st. spocz. Piotra Wrońskiego na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna jak na interesujące treści, które zawiera. Żółta, niemal kłująca w oczy okładka ze zdjęciem ?budionowki?, czyli spiczastej czapki żołnierzy Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej, ozdobionej pawim oczkiem wygląda intrygująco. Książka składa się z przedmowy autorstwa Witolda Bagieńskiego, wstępu, pięciu rozdziałów, zakończenia Piotra Wrońskiego oraz słowniczka pojęć, co zamyka się w 236 stronach. Forma książki jest dość luźna, Autor często zwraca się do Czytelnika, podkreślając, że jego publikacja nie jest rysem historycznym, a swobodnym wykładem na temat kontrwywiadu.

Książka zasadniczo skupia się na wpływach agenturalnych w Polsce ze strony Rosji i ZSRR, gdyż ? jak podkreśla Autor ? to właśnie ten kraj ma największe możliwości z uwagi na posiadanie ?wywiadu totalnego?, jak i oczywiste cele ze względu na strategiczne położenie naszego kraju jako łącznika pomiędzy Wschodem a Zachodem (choć również podkreśla znaczenie Polski dla wywiadu niemieckiego). Jednakże Autor uprzedza, że każdy kto szuka tu sensacji, demaskacji czy rozwikłań tajemnic zawiedzie się poważnie, gdyż służby specjalne to bynajmniej nie jest wizja przedstawiona w serii filmowej o agencie Jej Królewskiej Mości.

Autor opowiada również o trudnościach i ograniczeniach ram prawnych w jakich muszę poruszać się oficerowie kontrwywiadu w Polsce, a także na świecie. Poświęca miejsce na kilka ?nudnych? pojęć, lecz dalej jest jeszcze ciekawiej. W rozdziale czwartym pt. ?Korzyści z wojen i niepokojów społecznych, podczas których plasowanie agentury jest śmiesznie łatwe?, w którym Autor opowiada biografię pewnego Nielegała, którego nazwał Generał Cz. Urodzony na Białorusi, zwerbowany przez sowieckie NKWD, otrzymuje nową tożsamość i robi zawrotną karierę w Polsce Ludowej. Niemożliwe? Według Autora niekoniecznie? To bodaj najciekawszy rozdział tej książki i jednocześnie najdłuższy, wypełniający 1/3 jej objętości.

W ostatnim rozdziale otrzymujemy z kolei smaczne kąski na temat czterech historii szpiegowskich, mianowicie tzw. Piątki z Cambridge, afery Profumo, historie Aldricha Hazena Amesa i Roberta Hanssena, co jest interesującym zderzeniem, ukazującym jak zachodni wywiad nie doceniał działalności Rosjan w czasie zimnej wojny.

Podsumowując, książka byłego pułkownika wywiadu w stanie spoczynku, który opowiada tyle na ile pozwala mu prawo, na pewno jest interesującą pozycja dla wszystkich tych, których interesują tematy szpiegowskie, niepodkoloryzowane przez filmy czy media. A przede wszystkim zainteresowanym działalnością wywiadowczą ZSRR/Rosji w Polsce. Książki nie polecam z kolei tym, którzy liczą na polską odsłonę przygód Jamesa Bonda.

PIOTR WROŃSKI, płk Agencji Wywiadu w stanie spoczynku. W służbach specjalnych pracował od 1982 r., początkowo w Służbie Bezpieczeństwa w Departamencie Techniki a następnie w Wydziale XI Departamentu I SB Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przeszedł pozytywnie weryfikację i od 1989 r. służył w strukturach Urzędu Ochrony Państwa. Zajmował się między innymi zagadnieniami wywiadu i kontrwywiadu na kierunku wschodnim. Od 2002 r. oficer Agencji Wywiadu. Przez 6 lat przebywał na placówce w Londynie. Pracował również niejawnie, zajmując tzw. stanowiska ?instytucji przykrycia?. Specjalizuje się w kontrwywiadowczej charakterystyce terenu.


Czas-nielegalow-okladka-360x512Autor: Piotr Wroński

Tytuł: Czas Nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów

Wydawnictwo: Fronda Wydawnictwo

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8079-080-3

Liczba stron: 236

Format: 14,5 x 20,5 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.