Fot. gop.com

Platforma programowa Partii Republikańskiej w kwestii Polski

Po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa w dniu 8 listopada br., przeciwnicy i zwolennicy 45. prezydenta USA w Polsce, obrzucają się nawzajem argumentami na temat wpływu nowej głowy państwa na bezpieczeństwo naszego kraju. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej platformie programowej Partii Republikańskiej na 2016 rok, którą Donald Trump podpisał.

Sklep Urodzeni Patrioci

W dniu 18 lipca br. podczas Narodowej Konwencji Republikanów (Republican National Convention; RNC), delegaci Grand Old Party przyjęli dokument pt. The 2016 Republican Party Platform, w którym zawarto podstawowe cele polityczne i zasady, jakimi będzie kierować się partia i jej politycy.

Po zwycięstwie jej kandydata, Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w dniu 8 listopada br., tematyka kwestii, jaką politykę względem Polski i jej bezpieczeństwa Stany Zjednoczone będą prowadzić, stała się popularna, ale i kontrowersyjna. Warto przyjrzeć się z liczącemu prawie 60 stron programowi tej partii, wyłuskując interesujące z polskiego punktu widzenia kwestie, również stosunków amerykańsko-rosyjskich.

W rozdziale America Resurgent, czytamy (s. 41):

Również zaniedbywane są nasze siły strategiczne, w szczególności opracowanie i wdrożenie obrony przeciwrakietowej. Ground-Based Midcourse Defense [naziemny komponent systemu antybalistycznego BMD; „Ballistic Missile Defense” – przyp. red.] został opóźniony i niedofinansowany. Aby zdobyć przychylność Rosji, instalacje obronne w Polsce i Czechach zostały zneutralizowane, a liczba planowanych rakiet przechwytujących na Alasce została zmniejszona. Porozumienie Nowy START („Strategic Arms Reduction Treaty”), zbyt słabe w weryfikacji i definicji, że jest praktycznie niemożliwe do udowodnienia jego naruszenie, pozwoliło Rosji na rozbudowę jej arsenału nuklearnego, jednocześnie zmniejszając nasz. Tymczasem Moskwa wielokrotnie naruszyła z bezkarnością Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu („Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces”; INF Treaty), potajemnie testując rakiety zakazane na mocy tego traktatu.

Dalej w tym samym rozdziale, kwestia bezpieczeństwa Polski jest poruszana ponownie (s. 49-50):

Apelujemy o większą koordynację w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi a państwami Europy Wschodniej. Apelujemy o przyznanie Polsce statusu bezwizowego i popieramy rozmieszczenie wojsk NATO w Polsce. Dla mieszkańców Rosji potwierdzamy nasz szacunek i naszą determinację, aby utrzymać przyjaźń poza zasięgiem tych, którzy chcą podzielić nas. Mamy wspólne imperatywy: Zwalczanie terroryzmu, powstrzymywanie rozprzestrzeniania się broni nuklearnej, wspieranie handlu i wiele innych. Mamy też wspólny problem: utrzymująca się erozji wolności osobistej i praw podstawowych pod rządami obecnych gospodarzy Kremla. Represje w kraju i za granicą, ich lekkomyślna polityka zagrażająca narodom, które odzyskali prawo do samostanowienia po upadku Związku Radzieckiego. Stawimy czoła powrotowi rosyjskiej wojowniczości z taką samą determinacją, którą doprowadziła do upadku Związku Radzieckiego. Nie uznamy żadnej zmiany terytorialnej w Europie Wschodniej wymuszonej siłą: Ukrainy, Gruzji czy gdzieś indziej i będziemy wykorzystywać wszelkie odpowiednie środki konstytucyjne do postawienia przed sądem praktykujących agresję i zabójstwa. Apelujemy o zwiększenie uwagi na amerykańską dyplomację, handel i planowanie strategicznego, względem narodów Eurazji, dawniej części imperium radzieckiego.

Pełny tekst platformy programowej Partii Republikańskiej w jęz. angielskim dostępny jest pod linkiem: Republican Platform 2016

Źródło: gop.com: The 2016 Republican Party Platform

Czytaj także:

USA: 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy rozpoczął przerzut jednostek do Europy

MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie

Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni

Rozpoczęto budowę tarczy antyrakietowej w Polsce

Departament Stanu opublikował stan arsenałów nuklearnych USA i Rosji

USA wydadzą ponad 100 mld USD na arsenał nuklearny w ciągu 5 lat

USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.