https://twitter.com/pravdasevera_ru

Płonie rosyjski okręt podwodny Oscar II

Od kilku godzin w Siewierodwińsku (obwód Archangielski) trwa walka z pożarem jaki ogarnął okręt podwodny projektu 949 K-255 „Orzeł” – w kodzie NATO Oscar. Jednostka od listopada 2013 r. przechodzi remont w zakładach Zwiezdoczka (ros. Gwiazdka).


Według wstępnych informacji ogień objął obszar ponad 20 metrów kwadratowych okrętu 949A serii Antiej (tzw. Oscar II) w tym głównie fragmenty izolacji znajdujące się między głównym i tzw. lekkim kadłubem jednostki. Z tego też powodu akcja gaśnicza jest bardzo trudna.

Okręt wszedł do służby w grudniu 1992 r. i należy do 11. Dywizji Okrętów Podwodnych rosyjskiej Floty Północnej. Jego remont był już na bardzo zaawansowanym etapie.

Reaktor jest zabezpieczony i wyłączony. Nie ma zagrożenia skażeniem promieniotwórczym. Na jednostce nie ma także uzbrojenia.

Jednostki tego typu weszły do służby na początku lat osiemdziesiątych XX w. Na potrzeby floty radzieckiej zbudowano łącznie 13 jednostek z czego 8 pozostało w linii. W zależności od skali zniszczeń remont okrętu zostanie wydłużony. W skrajnej sytuacji może dojść nawet do jego zaniechania i skierowania jednostki na złomowanie.

W stocznie trwają obecnie prace remontowe nad innymi 4 okrętami podwodnymi (Delta IV, Akula, Sierra i Kilo). Pożar im nie zagraża. Znajdują się tam także inne jednostki będące na etapie produkcji lub oczekiwania na remont.

Czekamy na dalsze informacje.

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.