Jednostki Sił Lądowych Turcji - według irańskich mediów - sfotografowane w dniu 22 maja 2016 r. w Syrii. / Źródło: alalam.ir.

Pluton tureckiej armii przekroczył granicę z Syrią?

Irańska telewizja Al-Alam twierdzi, że grupa ciężkiego sprzętu i żołnierzy Tureckich Sił Lądowych (Türk Kara Kuvvetleri) przekroczyła północno-wschodni odcinek granicy z Syrią i wkroczyła do muhafazy Al-Hasaka.

Syryjska muhafaza Al-Hasaka (na czerwono) i przejście graniczne Nusaybin. / Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Syryjska muhafaza Al-Hasaka (na czerwono) i przejście graniczne Nusaybin. / Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

W niedzielę, 22 maja br. irańska telewizja Al-Alam poinformowała, że pluton tureckiej armii, składający się z dwóch czołgów, buldożerów oraz wielu ciężarówek wkroczył do Syrii przez przejście graniczne Nusaybin (prowincja Mardin) do muhafazy Al-Hasaka.

Według Irańczyków, Turcy rozpoczęli budowę okopów i umocnień w rejonie od granicy aż do kurdyjskiej miejscowości Al-Kamiszli. Z kolei Ankara, powołując się na źródła wojskowe, zaprzeczyła rewelacjom irańskich mediów, nazywając je nieprawdziwymi.

Warto przypomnieć, że jednostki Türk Kara Kuvvetleri już wcześniej przekraczały granicę turecko-syryjską. W kwietniu br. 100-osobowa kompania wkroczyła przez przejście graniczne Bab al-Hawa do syryjskiej muhafazy Idlib, w północno-zachodniej części kraju.

Czytaj także:

Syria: Amerykańska i rosyjska baza wojskowa w odległości 50 km od siebie

Amerykańskie systemy HIMARS trafią na pogranicze turecko-syryjskie?

Kurdowie zestrzelili turecką Cobrę [WIDEO]

Turecka artyleria ostrzelała Syrię

Turcja wtargnęła do Iraku

Turcja zawiesza loty bojowe nad Syrią

Turcja i Rosja wzmacniają swoje siły na granicy syryjsko-tureckiej

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.