SM-6. / fot. Raytheon.

Pociski SM-6 dla systemu Patriot; Rozpoczęto prace nad SM-2 Block IIIC

Jak poinformował portal IHS Jane?s 360, Raytheon Company może zintegrować pociski SM-6 ERAM z systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym MIM-104F Patriot w miejsce rakiet PAC-3 MSE. Z kolei Dowództwo Systemów Morskich US Navy (NAVSEA) uruchomiło program budowy najnowszej wersji rakiety przeciwlotniczej RIM-66 SM-2, oznaczonej jako SM-2 Block IIIC.

SM-6 dla systemu Patriot?

Jak dowiedział się portal IHS Jane?s 360, podczas wystawy zbrojeniowej Dubai Air Show 2017 amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Company zaoferował  możliwość zintegrowania pocisków antyrakietowych klasy woda-powietrze Standard Missile-6 (SM-6) ERAM z systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym średniego zasięgu MIM-104F Patriot, który wykorzystuje rakiety przechwytujące Patriot Advanced Capabilty-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE), produkowane przez Lockheed Martin.

Ideą zamysłu jest dostosowanie systemu Patriot do neutralizacji zagrożeń egzoatmosferycznych, integrując go z rakietą ?z wyższej półki? jako substytut obecnie stosowanych pocisków. Bruce D. Down, wyższy manager działu biznesu w Raytheon Air and Missile Defense Systems (AMDS), powiedział w Dubaju, że obecnie stosowane rozwiązania, czyli rakiety PAC-3 MSE i mobilne radary antybalistyczne ze skanowaniem fazowym w paśmie X na platformie kołowej AN/TPY-2 (Army Navy/Transportable Radar Surveillance) są wspaniałą podstawą dla tego systemu:

Ale dodając do tego inwestycje US Navy w rakiety SM-6 oraz Agencji Obrony Antybalistycznej [Missile Defense Agency; MDA ? przyp. red.] w rakiety SM-3, można zastosować ich umiejętności dla systemu obrony bazowania lądowego. Dlatego, integracja SM-6 z systemem  może zapewnić lepsze zdolności pocisku przechwytującego w porównaniu z MSE.

Przedstawiciel Raytheona wskazał, że SM-6 jest ekstremalnie szybki i manewrowy, a integracja byłaby możliwa dzięki inwestycjom w cyfrowe datalinki, które przekonwertują radary o pasmach S-band i C-band, aby mogły komunikować się z radarem X-band.

Dodatkowym atutem SM-6 jest to, że może zapewnić on systemowi Patriot zdolności wielozadaniowe, ponieważ posiada dodatkowe, poboczne zdolności atakowania celów powierzchniowych*. Jest to odpowiedzią na zapotrzebowanie naszych odbiorców na możliwości rozmieszczenia systemów w wielodomenowych scenariuszach walki. Przede wszystkim, współczynnik koszt-efektywność SM-6 jest porównywalny z MSE, zgodnie z ekonomiką skali, na którą składa się liczba rakiet, które produkujemy. ? powiedział Down.

*Bruce D. Down miał na myśli modyfikacje SM-6, ogłoszone w dniu 3 lutego ub. r. przez ówczesnego sekretarza obrony Ashtona Cartera, według którego Flota okrętów wojennych US Navy wyposażonych w Systemy Walki AEGIS będzie zdolna do zatapiania wrogich jednostek za pomocą rakiet SM-6 już niedługo (czytaj więcej: Pociski rakietowe SM-6 zatopią wrogie okręty).

Po doniesieniach medialnych ws. SM-6 i Patriot, Raytheon oświadczył, że informacje o integracji były nieprecyzyjne, a przedstawiciel koncernu mówił o możliwości teoretycznego przeprowadzenia takich prac, a nie planach ich wdrożenia.

Standard Missile-6, nazywany także RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM) jest pociskiem rakietowym klasy woda-powietrze następnej generacji o przedłużonym zasięgu z rodziny Standard Missile. Jeśli chodzi o zasięg maksymalny, wynosi on 241?496 km, w porównaniu z 70-80 km (120 km wg źródeł rosyjskich) dla PAC-3 MSE.

SM-6 / Źródło: Missile Defense Agency.

Prace nad SM-2 Block IIIC

W dniu 20 listopada br. Dowództwo Systemów Morskich US Navy (Naval Sea Systems Command; NAVSEA) ogłosiło na stronie FedBizOpps.gov, że w ramach fazy inżynieryjnej i dalszego rozwoju (Engineering and Manufacturing Development; EMD) oraz wstępnej produkcji seryjnej (Low Rate Initial Production; LRIP) ma zamiar przyznać kontrakt dla koncernu Raytheon Company na zasadzie wyłącznego źródła na opracowanie najnowszej wersji rakiety przeciwlotniczej RIM-66 Standard Missile SM-2, oznaczonej jako SM-2 Block IIIC.

W ramach wymogów, producent ma wykorzystać istniejące rozwiązania techniczne z rakiet SM-2 i SM-6, aby opracować nową wersję pocisku przeciwlotniczego w rodzinie Standard Missile. Jak podkreśla komunikat NAVSEA, Raytheon jest jedynym podmiotem o wymaganej wiedzy, doświadczeniu i zapleczu technologicznym niezbędnymi do spełnienia wymagań dla programu SM-2 Block IIIC.

Według dostępnych informacji modyfikacje będą polegać na zastosowaniu m.in. aktywnej głowicy radiolokacyjnej z SM-6 w rakiecie średniego zasięgu SM-2, co zwiększy jej możliwości, takie jak np. zwalczanie różnych celów w zakresie pozahoryzonatalnym (over-the-horizon) czy zapewni zwiększoną odporność na zakłócenia elektroniczne. Zapotrzebowanie na nowe rakiety to 1.000 jednostek.

RIM-66 SM-2. / fot. US Navy

Źródła:

janes.com: Dubai Airshow 2017: Raytheon to offer SM-6 for Patriot to replace MSE interceptor

fbo.gov: Standard Missile-2 (SM-2) Block IIIC Engineering, Manufacturing and Development (EMD) and Low Rate Initial Production presolicitation (LRIP) notice

Czytaj także:

Zgoda USA na sprzedaż Polsce systemu Patriot w ramach I fazy programu ?Wisła?

Szwecja kolejnym użytkownikiem systemu obrony powietrznej Patriot

Agencja DSCA zatwierdziła sprzedaż systemu Patriot dla Rumunii

Rosja testowała eksperymentalne głowice dla rakiety balistycznej Jars

USA: Udane przechwycenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej [FOTO+WIDEO]

Rakiety przeciwlotnicze SM-2 dla duńskich fregat rakietowych?

Pociski SM-2 dla Korei Południowej

Udany test pocisku antyrakietowego SM-6

Raytheon testował wykrywanie rakiet balistycznych nowym radarem przeciwrakietowym dla US Navy

Pierwsze przechwycenie rakiety balistycznej przez pocisk SM-3IIA [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.