Podsumowanie 2014 roku

Koniec roku przed nami, tak więc zgodnie z tradycją czas na podsumowanie. Nasz portal odwiedziło łącznie 364 tys. użytkowników generując przy tym 634,2 tys. odwiedzin. Co dla nas jest wynikiem satysfakcjonującym zważywszy na to, że portal istnieje tylko 18 miesięcy. Poznajcie listę dziesięciu najpopularniejszych artykułów opublikowanych w 2014 r.

1. Kamil Chabros, Na wojnie nie każdy list od dziewczyny jest miły!, data publikacji: 28 marca 2014 r., liczba wyświetleń: 34,9 tys.

O tym, że nie każdy list otrzymany z domu jest miły i tak diametralnie może wpłynąć na życie przekonał się jesienią 1944 roku amerykański żołnierz. W momencie natarcia na niemieckie linie obrony, tzw. Linię Zygfryda (system umocnień o długości 600 km), w szeregi armii, w tym również do sierżanta Hestera dotarła poczta polowa. Przeczytajcie co znalazł w swoim liście bohater artykułu oraz jak on wpłynął na jego życie?

2. Damian Zieliński, Wywiad z Agatą Kulasiewicz, data publikacji: 16 kwietnia 2014 r., liczba wyświetleń: 29,3 tys.

Wywiad ukazał się gdy, nasz portal zajmował się jeszcze bieżącą polityką. Rozmówczyni naszego redaktora, 21-letnia Agata Kulasiewicz, była wówczas kandydatką Kongresu Nowej Prawicy do Parlamentu Europejskiego. W momencie rozpoczęcia kampanii wyborczej kandydatka budziła żywe zainteresowanie społeczności internetowej, a mem z jej wizerunkiem pojawił się w stacji telewizyjnej.

3. Rafał Surdacki, Polska jest 18. siłą militarną na świecie, data publikacji: 17 luty 2014 r., liczba wyświetleń: 28,3 tys.

W lutym 2014 r. portal Globalfirepower.com opublikował coroczny ranking sił zbrojnych. Według niego Wojsko Polskie zajmuje 18. pozycję na świecie. Ranking ten porównuje potencjał militarny ponad 100 krajów w zakresie zdolności do prowadzenia działań wojennych i potęgi konwencjonalnych sił zbrojnych. Od wielu lat na szczycie znajdują się siły zbrojne USA, Rosji i Chin. Tuż za nimi znajdują się Indie, wyprzedzające Wielką Brytanię.

4. Rafał Surdacki, Pechowy amerykański dezerter, data publikacji: 4 lipca 2014 r., liczba wyświetleń: 26,6 tys.

W czasie całej II wojny światowej z armii zdezerterowało ok. 50 tys. żołnierzy amerykańskich i 100 tys. brytyjskich. Wśród nich znalazł się pechowy dwudziestopięcioletni Eddie Slovik, który dopuścił się dezercji 9 października 1944 r. w północnej Francji. Jednak nie była to typowa ucieczka z pola bitwy, ponieważ Slovik nigdy nie uczestniczył w walkach, można powiedzieć że nawet nie uciekł z wojska. Jednak sąd wojskowy skazał go na podstawie prawa wojennego na śmierć przez rozstrzelanie, który został wykonany.

5. Artur Micek, Siły zbrojne Ukrainy – stan na koniec listopada 2014 r., data publikacji: 30 listopada 2014 r., liczba wyświetleń: 18,9 tys.

Ostatnie kilka miesięcy 2014 roku było bardzo burzliwym okresem dla ukraińskich sił zbrojnych. Utrata Krymu i tam się znajdujących instalacji wojskowych, klęska w być może ?pierwszej bitwie o Donbas?, następnie okres de facto ?wojny pozycyjnej?, realne zagrożenie wybuchem ?drugiej bitwy o Donbas?, jak i również szereg zmian organizacyjnych m. in. wynikających z mobilizacji zmusza do ponownego przedstawienia zarysu tego, jak wygląda potencjał militarny naszego wschodniego sąsiada.

6. Jakub Zyska, Armia niemiecka w momencie wybuchu I wojny światowej, data publikacji: 18 marca 2014 r., liczba wyświetleń: 14,9 tys.

Zwycięstwa w wojnach z Danią w 1864 r., Austrią w 1866 r. i Francją w 1870/71 r. utwierdziły w przekonaniu cały naród niemiecki o wręcz doskonałości własnych sił zbrojnych. Rzeczywiście było w tym dużo racji, gdyż po tych sukcesach armia niemiecka była aż do I wojny światowej najlepsza na świecie pod wieloma względami, zaś wiele państw próbowało naśladować niemiecki system. Poznaj potencjał militarny tuż przed wybuchem wojny.

7. Artur Micek, Dramat sił ukraińskich w Donbasie. Załamanie się południowego frontu!, data publikacji: 1 września 2014 r., liczba wyświetleń: 14,7 tys.

Wydarzenia z ostatnich dni sierpnia we wschodniej Ukrainie były potwierdzeniem trwającej i nasilającej się kontrofensywy separatystów silnie wspieranych przez Siły Zbrojne Rosji. Dlatego też siły ukraińskie na kilku odcinkach ?frontu? rozpoczęły zmasowany odwrót, niektóre z nich zostały otoczone i poniosły duże straty. Wówczas według niektórych ukraińskich ekspertów mówiło się o prawdziwej katastrofie na froncie.

8. Jacek Ostrowski, Postawa Węgrów wobec polskich uchodźców z września 1939 roku, data publikacji: 11 czerwca 2014 r., liczba wyświetleń: 12,5 tys.

Już w trakcie kampanii wrześniowej granicę polsko ? węgierską zaczęli przekraczać uciekający przed niemiecką armią cywile, a także żołnierze i oficerowie przedwojennej armii II RP. Oba państwa (Polska i Węgry) graniczyły ze sobą od niedawna (marzec 1939 r.), kiedy to w skład Królestwa Węgier weszła Ruś Zakarpacka. Jednakże stosunki pomiędzy tymi krajami od wieków układały się bardzo dobrze dlatego też pomimo sojuszu polityczno-gospodarczego z III Rzeszą, węgierskie koła rządowe życzliwie odnosiły się do Polaków przekraczających granicę. Po cichu i dyskretnie pomagały polskim uciekinierom.

9. Kamil Chabros, Największa kompromitacja sycylijskiej mafii w historii, data publikacja: 15 listopada 2014 r., liczba wyświetleń: 10,6 tys.

W 1922 roku, władzę we Włoszech przejął Benito Mussolini. Wypowiedział on wojnę socjalistom, komunistom oraz mafii. Tą ostatnią grupą miał się zająć Cesare Mori ? policjant zwany ?Bestią?. Dla Mussoliniego, rozbicie i poskromienie mafii było początkiem krucjaty przeciwko zorganizowanej przestępczości. Jej centrum znajdowało się na Sycylii. To właśnie tam, po kolejnym zabójstwie dokonanym na prefekcie tej wyspy, został wysłany Cesare Mori.

10. Jacek Ostrowski, II Korpus Pancerny SS podczas operacji ?Wiosenne przebudzenie?, data publikacji: 2014 r., liczba wyświetleń: 10,1 tys.

Po porażce w Ardenach, wydawałoby się, że niemieckie wojska nie będą już w stanie podjąć szeroko zakrojonych akcji zaczepnych. Dogorywająca III Rzesza przeprowadziła wiosną 1945 roku swoją ostatnią ofensywę. Jej terenem były Węgry, a kryptonim, który nadali jej niemieccy sztabowcy to ?Wiosenne Przebudzenie? (?Frühlingserwachen?). Hitler postanowił uderzyć na znajdujące się na terenie Węgier oddziały Armii Czerwonej w celu zabezpieczenia ostatnich pól naftowych pozostających pod kontrolą Niemiec, w węgierskim Nagykanizsa, a następnie odcięcie i zniszczenie radzieckich jednostek na północ od jeziora Balaton oraz wyzwolenie Budapesztu.

Na zakończenie chciałbym jeszcze wyróżnić artykuł Pawła Kmiecika Podział i charakterystyka broni masowego rażenia, który nie znalazł się w powyższym zestawieniu ze względu na jego publikację 30 czerwca 2013 r. Jednakże od 1 stycznia 2014 r. uzyskał 26 tys. wyświetleń co daje mu tak naprawdę piąte miejsce w rankingu wyświetleń.

Pamiętajcie, że powyżej zaprezentowaliśmy Wam tylko dziesięć najpopularniejszych artykułów opublikowanych w 2014 r. ale warto zaznaczyć, iż ciekawych tekstów pojawiło się o wiele wiele więcej. Dlatego też chcemy Was zaprosić do odwiedzania naszego portalu oraz wspólnie spędzonego nowego 2015 r.

Szczęśliwego nowego roku!
Życzy Redakcja
Nowej Strategii

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.