Podwodna wojna – recenzja

Na temat zmagań podwodniaków w obu wojnach światowych autorzy napisali już setki tomów książek, a więc czy możemy dowiedzieć się jeszcze czegoś nowego? Oczywiście, że tak! ? udowadnia to książka ?Podwodna Wojna? wydana nakładem Oficyny Wydawniczej FINNA.

Omawiana praca jest zbiorem sześciu ciekawych epizodów z obu wojen światowych, którymi bohaterami są podwodniacy. Moje zainteresowanie I wojną światową sprawiło, że z wielkim zaciekawieniem przystąpiłem do lektury pierwszego opowiadania otwierającego książkę. Poznajemy w nim historię H.M.S Farnborough brytyjskiego okrętu ? pułapki na ubooty. Dowodzony przez kapitana Gordona Campbella okręt wsławił się zatopieniem niemieckiego u-boota U-68, dzięki użyciu niezwykłej taktyki, która była odpowiedzią na niemieckie sukcesy u-bootów na początku pierwszo wojennych zmagań na morzu.

Kolejne pięć opowiadań opisuje zmagania u-bootów  już w czasie II wojny światowej. Dzięki przedstawieniu historii alianckiego konwoju HG-76 poznajemy sylwetkę kapitana Johna Walkera, podówczas 45 ?letniego mężczyzny dowodzącego 36 Grupą Konwojową osłaniającą wspomniany konwój. Walker dzięki swym niezwykłym cechom charakteru i talentom dowódczym stał się prawdziwą legendą jako zabójca u – bootów wysyłając na dno w grudniowej bitwie o konwój HG-76 cztery nieprzyjacielskie okręty podwodne. Co jak się okazało było początkiem jego sławy jako niszczyciela u-bootów. Storpedowanie brytyjskiego transportowca Orcades przez niemiecki U-172 jest tematem kolejnego opowiadania w ?Podwodnej wojnie?. Był to największy sukces grupy ubootów, która w październiku 1942 r. roku działała w tamtych okolicach. Co ciekawe w opowieści pojawia się polski akcent związany ze statkiem Narvik. W czasie kolejnego ? czwartego opowiadania wraz z kapitanem Hardegenem na U ? 123 wyruszamy na polowanie na alianckie konwoje na zachodnim brzegu Afryki czy też na Północnym Atlantyku. Poznajemy więc szczegóły życia na okręcie podwodnym, sposób prowadzenia walki przez u-boot i niebezpieczeństwa jakie pokonuje niezwykle dzielna załoga. W podobnym tonie napisane jest kolejne opowiadanie w książce z tą różnicą, iż codzienność na u-boocie poznajemy z perspektywy marynarza Waltera Medlera. Szóste opowiadanie jest przedstawieniem walki u-bootów z perspektywy amerykanów. Jest to opowieść o załodze okrętu podwodnego USS ?Albacore?, która pośrednio doprowadziła do zatopienia w 1944 roku jednego z najnowocześniejszych japońskich lotniskowców ? Taih?.

Wszystkie opowiadanie przedstawione zostały w zbeletryzowany sposób dzięki czemu książkę czyta się świetnie. Jeśli chodzi o stronę techniczną książki ? stoi na najwyższym poziomie co jest standardem u tego wydawcy. Praca posiada twardą oprawę, a także porządnie zszyte strony. Niezwykle wartościową częścią książki jest szesnastostronnicowa wstawka zawierająca fotografie, które uzupełniają prowadzoną narrację.

Podsumowując, książkę ?Podwodna wojna? oceniam na 9 w dziesięciostopniowej skali ocen. Jest to świetna publikacja w której dzięki szerokiemu zakresowi podejmowanych zagadnień, zarówno znawcy tematu jak i laicy odnajdą coś dla siebie. Jeśli więc zastanawialiście się czy sięgnąć po recenzowaną pracę, to w mojej opinii zdecydowanie warto!

 

Autor: Opracowanie zbioroweimages
Tytuł: Podwodna wojna
Wydawca: Oficyna Wydawnicza FINNA
Rok wydania: 2014
Stron: 228
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-64141-97-3

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.