„Pojazdy Wojska Polskiego 1914 – 1939” – recenzja

Jakie pojazdy pomogły pokonać najazd bolszewików? Jakich samochodów używała armia II RP? Jakimi czołgami dysponowało Wojsko Polskie w 1939 roku? Na te oraz dziesiątki innych pytań uzyskamy odpowiedź dzięki najnowszej pracy Tomasza Szczerbickiego. Na krajowym rynku wydawniczym nakładem Wydawnictwa Vesper ukazała się właśnie książka ?Pojazdy Wojska Polskiego 1914 ? 1939?.

Jak już wspomniałem autorem książki jest Tomasz Szczerbicki ? historyk, dziennikarz oraz co najważniejsze miłośnik zabytkowych motocykli i samochodów. Ma on w swym dorobku pisarskim kilkaset artykułów oraz kilkanaście książek w większości podejmujących zagadnienie historii polskiej motoryzacji w ujęciu wojskowym. Warto przywołać ciepło przyjęte przez czytelników pozycje takie jak ?Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego? czy też ?Motocykle Wojska Polskiego 1918 ? 1950?.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że autor przyjął dość oryginalne ramy czasowe rozpoczynając narrację od 1914 roku. Dzięki temu możemy dowiedzieć się jakie pojazdy znajdowały się na stanie polskich formacji walczących o niepodległość podczas I wojny światowej. Jest to o tyle warte odnotowania bowiem kwestia ta jest zazwyczaj pomijana w klasycznych pracach poświęconych Legionom Polskim. Zasadniczą część narracji pracy stanowi ukazanie rozwoju zmotoryzowania Wojska Polskiego w pojazdy różnego typu w latach 1918 ? 1939. Kolejne rozdziały książki opisują: rowery, motocykle, samochody osobowe, samochody ciężarowe oraz samochody pancerne, czołgi i inne wozy bojowe Wojska Polskiego. Autor skupiając się na najważniejszych i zarazem najciekawszych wydarzeniach przedstawia nam informacje w bardzo przystępnej formie. Rozdziały zbudowane są w oparciu o podobny schemat. Poznajemy historię każdej z opisywanych grup pojazdów począwszy od zakupów używanych zagranicznych marek po I wojnie światowej, zakup licencji a skończywszy na opracowywaniu rodzimych konstrukcji. O tym, że mieliśmy się czym pochwalić świadczą liczne polskie modele przywołane przez autora na kartach książki takie jak choćby motocykl CWS M55,  samochód CWS czy też czołg 7 TP.

Niewątpliwie jednym z największych atutów recenzowanej książki jest jej strona wizualna. Tekst wzbogaca kilkaset czarno-białych fotografii przedstawiających różne modele pojazdów opisywanych w książce. Są to nie tylko fotografie z epoki, lecz także te przedstawiające np. replikę tankietki TKS z czasów współczesnych. Dodatkowo w książce odnajdziemy rysunki, szkice czy też informację związane z poruszaną tematyką.

Książka pisana jest bardzo ciekawym językiem narracji. Autor przedstawia nam ?park maszynowy? w interesującej formie, prezentując najważniejsze informację oraz okraszając to licznymi cytatami. Są to np. relacje żołnierzy na temat opisywanego sprzętu, czy też informacje zaczerpnięte z przedwojennej prasy przybliżające nam poruszane w trakcie narracji zagadnienia.

Po wydanej w zeszłym roku pracy opisującej historię pojazdów używanych przez Ludowe Wojsko Polskie autor kontynuuje udaną serię prac poświęconych pojazdom używanym przez naszą armię na przestrzeni XX wieku. Z tego powodu polecam książkę wszystkim miłośnikom historii Polski, bowiem jest to lektura którą koniecznie trzeba przeczytać. Sam zaś mam nadzieję, że w roku 2016 doczekamy się pracy podejmującej temat pojazdów używanych przez PSZ na Zachodzie w czasie II wojny światowej.

Czytaj również:

Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego – recenzja


reckaAutor: Tomasz Szczerbicki
Tytuł: Pojazdy Wojska Polskiego 1914 – 1939
Wydawca: Wydawnictwo Vesper
Rok wydania: 2015
Stron: 592
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-7731-215-5

Książkę w promocyjnej cenie można zakupić u wydawcy

 

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.