Polskie załogi czołgów Leopard 2A5 po dekoracji za zajęcie 3. miejsca natowskich zawodów czołgowych Strong Europe Tank Challenge 2016. / fot. chor. Rafał Mniedło (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej).

Polacy na podium natowskich zawodów czołgowych Strong Europe Tank Challenge 2016

Polscy czołgiści z 34. Brygady Kawalerii Pancernej zajęli trzecie miejsce podczas natowskich zawodów czołgowych Strong Europe Tank Challenge 2016, rozgrywanych w amerykańskim ośrodku szkoleniowym Grafenwöhr w Bawarii w dniach 9-13 maja br.

Właśnie zakończyły się pierwsze od 1991 roku natowskie zawody czołgowe Strong Europe Tank Challenge 2016, rozgrywane w amerykańskim ośrodku szkoleniowym Grafenwöhr (Tower Barracks) w Bawarii. W pięciodniowej rywalizacji brały udział załogi czołgowe z sześciu państw NATO: Polski (Leopard 2A5), Danii (Leopard 2A5), Niemiec (Leopard 2A6), Włoch (C-1 Ariete), Słowenii (M-84) i Stanów Zjednoczonych (M1A2 Abrams).

Czytaj więcej o przebiegu zawodów: Polscy czołgiści rywalizują z kolegami z NATO w Niemczech [WIDEO]

Reprezentujący Wojsko Polskie pluton czterech czołgów podstawowych Leopard 2A5 liczący łącznie 16 żołnierzy, wystawiła 34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego (34. BKPanc.) z Żagania. W łącznej klasyfikacji Polacy zajęli trzecie miejsce ustępując jedynie Niemcom i Duńczykom (ciekawym jest fakt, że cała trójka z podium używała podczas zawodów czołgów z rodziny Leopard 2 ? przyp. red.). W poszczególnych zadaniach Polacy byli najlepsi ze wszystkich załóg w działaniach defensywnych, a w ofensywnych uplasowali się na drugiej pozycji, ustępując jedynie Niemcom. Za realizację zawodów odpowiadali Niemcy i Amerykanie.

Puchar za 3. miejsce / fot. chor. Rafał Mniedło (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej).

Puchar za 3. miejsce. / fot. chor. Rafał Mniedło (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej).

Jak podkreślił po zakończeniu zawodów dowódca US Army Europe, gen. bryg. Markus Laubenthal:

To bardzo ważne, aby współpracować z innymi narodami tak blisko, jak to tylko możliwe. Wspólne szkolenia i integracja są kluczem do sukcesu podczas operacji międzynarodowych.

Z kolei kpt. Mike Cooksie, jeden z organizatorów dodał, że:

Strong Europe Tank Challenge to współzawodnictwo między plutonami czołgów z różnych krajów. Rywalizujący żołnierze wykonują wiele zadań, które sprawdzają ich umiejętności, ale równocześnie mają oni okazję do lepszego poznania się.

Czytaj także:

Polski żołnierz najlepszym strzelcem wyborowym

Leopard 2PL: program modernizacyjny ruszył

Szkolenie załóg czołgów Leopard 2A5 z 34. BKPanc. z Żagania

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.