Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ

Polscy żołnierze ćwiczą z sojusznikami

Dziś rozpoczynają się taktyczne szkolenia poligonowe z oddziałami kanadyjskimi oraz amerykańskimi przebywającymi w Polsce w ramach rotacyjnych ćwiczeń w zakresie operacji Atlantic Resolve.

Na poligonie w Trzciańcu pododdziały 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego przeprowadzą ćwiczenia z żołnierzami kanadyjskimi, przebywającymi w ramach szkolenia Maple Datechment-15. W Polsce znajduje się obecnie ok. 200 żołnierzy 3. Pułku Królewskiej Armii Kanadyjskiej. Wspólne szkolenie poligonowe w Trzciańcu potrwa do 30 kwietnia.

Heavy Detachment z 1 Brygady 3 Dywizji Piechoty Armii USA / Fot. st. chor. Artur Walento/12SDZ, źródło: www.zoom.mon.gov.pl

Heavy Detachment z 1 Brygady 3 Dywizji Piechoty Armii USA / Fot. st. chor. Artur Walento/12SDZ, źródło: www.zoom.mon.gov.pl

Natomiast na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się szkolenie amerykańskiego pododdziału pancernego Heavy Detachment-15, wyposażonego m.in. w czołgi M1 Abrams oraz pojazdy zabezpieczenia z 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3. Dywizji Piechoty z Fort Stewart w Georgii. Manewry również zakończą się 30 kwietnia.

Dzisiaj, oprócz wojsk lądowych, ćwiczenia rozpoczyna również lotnictwo wojskowe. W Powidzu swoje szkolenie lotnicze przeprowadzi Aviation Detachment-15, czyli pierwsza  amerykańska jednostka rozmieszczona na stałe w Polsce. W ćwiczeniach, trwających do 15 kwietnia, wezmą udział amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules.

Nad Malborkiem, do 30 kwietnia, potrwa szkolenie lotnicze kontyngentu Sił Powietrznych Belgii, wspierającego misję Baltic Air Policing, polegającej na obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO. Rozpoczynające się dziś ćwiczenie zakończy się 30 kwietnia.

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.