Flaga ONZ / Domena publiczna

Polscy żołnierze znów wesprą misje pokojowe ONZ

Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski zapowiedział podczas londyńskiej konferencji, że Polska jest gotowa wysłać do 100 żołnierzy w celu wsparcia misji pokojowych ONZ.

W dniu 8 września br., podczas konferencji ministrów obrony 80 państw świata w Londynie, wiceszef polskiego MON, Wojciech Fałkowski złożył deklarację, iż rząd w Warszawie jest gotów wysłać 80-100 żołnierzy w celu wsparcia misji pokojowych ONZ:

Wysyłamy oddział inżynieryjny, który będzie działał przy rozminowywaniu i budowaniu niezbędnej infrastruktury, a także kilkudziesięciu oficerów, którzy będą obserwatorami, albo dołączą do sztabu generalnego i sił dowódczych. (?) To będzie łącznie około 80-100 osób z pełnym ekwipunkiem, zdolnych do rzeczywistego realizowania postawionych przed nimi zadań. (?) To nie jest mały wysiłek z naszej strony. Jesteśmy widoczni i jest to po latach przerwy powrót do programu ONZ, ale także powrót w kontekście moralnym, nadawania rangi sprawom obrony podstawowych wartości ludzkich i humanitarnych. Polska może teraz powiedzieć publicznie, że chce brać w tym udział, a te wartości chronić, realizując program opieki nad słabszymi i wprowadzania pokoju. ? powiedział Fałkowski na briefingu prasowym.

Jeśli chodzi o kraj, do którego trafią polscy żołnierze, to zostanie on wybrany w porozumieniu odpowiednich organów ONZ i prezydenta RP Andrzeja Dudy. Polscy żołnierze nie biorą aktywnego udziału w misjach pokojowych ONZ od 2009 roku. Od 7 lat polscy przedstawiciele zajmują wyłącznie stanowiska obserwatorów. W dwudniowej konferencji szefów i wiceszefów MON uczestniczy o 30 państw więcej niż w ubiegłym roku.

Czytaj także:

ONZ wzmocni kontyngent sił pokojowych w Mali

Fregata rakietowa ORP ?Gen. T. Kościuszko? wyruszyła na Morze Egejskie [ZDJĘCIA]

ONZ ? strażnik ładu i bezpieczeństwa światowego

Działania ONZ na rzecz dekolonizacji i kontroli zbrojeń

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.