Samolot patrolowy Saab Swordfish MPA, który może być brany pod uwagę w programie M3A. / fot. Saab Defence and Security.

Polska i Kanada dołączyły do natowskiego programu morskich samolotów M3A

W dniu 15 lutego br. podczas brukselskiego spotkania ministrów obrony państw członkowskich NATO, Polska i Kanada oficjalnie dołączyły do programu opracowania i wdrożenia samolotów zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), zwiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR) nowej generacji.

Jak poinformowały służba prasowa Paktu Północnoatlantyckiego i Ministerstwo Obrony Narodowej, w czwartek 15 lutego br. podczas drugiego dnia spotkania ministrów obrony państw członkowskich NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli, Polska i Kanada oficjalnie dołączyły do programu opracowania i wdrożenia samolotów zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), zwiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR) nowej generacji, który oficjalnie nazwano ?współpracą nad międzynarodowym wielozadaniowym samolotem patrolowym? (Cooperation on Multinational Maritime Multi Mission Aircraft Capabilities; M3A).

Zastępca sekretarza generalnego NATO, Rose Gottemoeller, która uczestniczyła w uroczystości, oficjalnie powitała Polskę i Kanadę, które dołączyły do grupy sześciu państw NATO w programie M3A:

Ten wspólny wysiłek uznaje fakt, że większość flot morskich samolotów patrolowych Aliantów dobiegnie kresu życia operacyjnego w latach 2025-2035.

Gottemoeller zachęciła uczestników programu M3A do przejścia do etapu realizacji, podkreślając, iż celem jest nie tylko projekt na desce kreślarskiej, ale nowa generacja samolotów, spełniających coraz ważniejszą misję.

W imieniu strony polskiej, List Intencyjny (Letter of Intent; LOI) podpisał podsekretarz stanu w MON, Tomasz Szatkowski. Wspólny dokument wymagań dotyczących przyszłych zdolności operacyjnych w tej dziedzinie, powinien zostać ukończony jeszcze w 2018 roku. Będzie on stanowić podstawę do opracowania i wdrożenia dalszych rozwiązań.

Fot. NATO.

Przypomnijmy, że inicjatywa M3A oficjalnie rozpoczęła się w dniu 29 czerwca 2017 roku podczas spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli. List Intencyjny podpisało wówczas ministrowie obrony Niemiec (Ursula von der Leyen), Francji Sylvia Goulard), Włoch (Roberta Pinotti), Hiszpanii (Maria Dolores Cospedal), Turcji (Fikri Iş?k) oraz Grecji (Panagiotis Kammenos) (czytaj więcej: Sześć państw NATO wspólnie pozyska nowe samoloty patrolowe).

Z kolei Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął fazę analityczno-koncepcyjną dotyczącą ?zwiększenia zdolności do kompleksowego rozpoznania morskiego oraz zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych? w dniu 28 kwietnia 2017 roku. Program nosi kryptonim ?Rybitwa? i przewiduje zakup trzech morskich samolotów patrolowych dla Marynarki Wojennej RP w latach 2023-2030 (czytaj więcej: IU MON prowadzi analizy ws. morskich samolotów patrolowych).

Jednak MON podkreśla, że podpisanie Listu Intencyjnego nie wpływa na narodowe projekty, w tym na program ?Rybitwa? i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych, kolejnych etapach projektu. Daje natomiast Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Źródła:

nato.int: Canada and Poland join six NATO Allies in developing next-generation maritime multi mission aircraft

mon.gov.pl: NATO się zmienia i wzmacnia

Czytaj także:

PIT-RADWAR wprowadzi Siły Zbrojne RP do programu NATO AGS

Natowskie lotnictwo tropi rosyjskie okręty podwodne na Morzu Śródziemnym?

Morskie samoloty patrolowe P-8A Poseidon dla Norwegii

Samoloty P-8A Poseidon i śmigłowce AH-64E Guardian dla Wielkiej Brytanii

Indie wycofały ze służby wszystkie samoloty patrolowe Tu-142MK-E

Incydent z udziałem południowokoreańskiego samolotu ZOP

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.