Mikro BBSP WARMATE. / fot. WB Electronics.

Polskie bojowe drony WARMATE trafiły do odbiorcy zagranicznego

W dniu 19 maja br. prywatna firma WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego ogłosiła, że w połowie miesiąca jeden z krajów członkowskich NATO, odebrał pierwszą partię produkcyjną Bojowego Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BBSP) WARMATE.

W piątek, 19 maja br. prywatna firma WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego ogłosiła, że w połowie miesiąca jeden z krajów członkowskich NATO, odebrał pierwszą partię produkcyjną Bojowego Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BBSP) WARMATE. Jak informuje producent, został on zakupiony dla sił specjalnych i będzie wykorzystywany operacyjnie.

Odbiór przez nieujawnione państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzedziły testy zdawczo-odbiorcze na jednym z poligonów. Podczas testów, system BBSP WARMATE trafił precyzyjnie w cel o rozmiarach 2,3×2,3 m (NATO Standard Target). Przeprowadzono również testy zasięgu łączności radiowej i możliwości operowania systemem na odległości 12 km od stanowiska operatora. Czas lotu wynosił 50 minut. Przeprowadzone testy zdawczo-odbiorcze, odbyły się dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Realizowana dostawa jest kolejną od czasu światowej premiery systemu na targach obronnych Defence and Security Equipment International (DSEI) w Londynie we wrześniu 2015 roku.

Przypomijmy, że informacja o podpisaniu dwóch pierwszych kontraktów zagranicznych na BBSP WARMATE pojawiła się pod koniec kwietnia ub. r., a zainteresowanie systemem wyraziło kilkanaście państw. Nazwy państw odbiorców, jak i zainteresowanych, pozostaje tajemnicą handlową. BBSP WARMATE może być także brany pod uwagę podczas ogłoszonego w dniu 4 stycznia br. przez Inspektorat Uzbrojenia MON dialogu technicznego na bezzałogowe systemy poszukiwawczo-uderzeniowe (BSP-U), które miałyby zdolności rażenia wysokowartościowych celów wrażliwych czasowo (TST) na średniej donośności (czytaj więcej: IU MON poszukuje bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych).

Mikro BBSP WARMATE przeznaczony jest, w zależności od zastosowanej głowicy, do realizacji następujących zadań obserwacji, wykrywania, rozpoznania i identyfikacji obiektów zainteresowania (za pomocą głowicy obserwacyjnej GS9 dla systemu VIRTUS), wykrywania i rażenia siły żywej przeciwnika (za pomocą głowicy bojowo-obserwacyjnej z ładunkiem odłamkowym GO-1) oraz wykrywania i rażenia lekko opancerzonego wyposażenia przeciwnika (za pomocą głowicy bojowo-obserwacyjnej z ładunkiem kumulacyjnym GK-1).

System, który wyposażony jest w moduły sterujące pozwalające na pełną automatyzację większości faz lotu oraz silne wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel, składa się z platformy powietrznej WARMATE, powyższych głowic obserwacyjnych i obserwacyjno-bojowych, stacji kierowania i kontroli, naziemnego terminalu danych z trakerem antenowym (NTD), kasetowej wyrzutni pneumatycznej oraz opakowania transportowego. Czas lotu Mikro BBSP WARMATE wynosi 30 minut, dzięki czemu stanowi on alternatywę dla przeciwpancernego pocisku kierowanego (PPK), posiadając zdolność do operowania w znacznie większym promieniu i pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu.

BBSP WARMATE jest w pełni autonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na operowanie latającym środkiem bojowym w czasie rzeczywistym w oparciu o otrzymywany z podsystemu obserwacyjnego materiał wideo. System wyposażony jest w moduły sterujące pozwalające na pełną automatyzację większości faz lotu włącznie z fazą naprowadzania na cel. Operator ma pełną kontrolę i odpowiedzialność za przełączenie w tryb ?uzbrojony?, umożliwiający wykonanie zadania ogniowego. Projekt jest finansowany ze środków własnych WB Electronics.

Testy testy zdawczo-odbiorcze BBSP WARMATE. / fot. WB Electronics.

Testy testy zdawczo-odbiorcze BBSP WARMATE. / fot. WB Electronics.

Źródło:

wb.com.pl: Kolejne zestawy WARMATE idą w świat

Czytaj także:

Polskie drony trafią do Indii?

Gryf ? nowy polski dron na bazie Watchkeepera

US Army: Prace nad dronem rozpoznawczo-uderzeniowym nowej generacji nabierają rozpędu

Zgoda Białego Domu na eksport uderzeniowych dronów do ponad 40 państw, w tym Polski

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.