Polskie Migi-29 mają nowych patronów z dywizjonu 303

Wolontariusze Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego przygotowali niespodziankę na święto 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz ?Dni z Wojskiem Polskim?. Następne trzy myśliwce MiG-29, które w ostatnich miesiącach przeszły modernizację w Wojskowych Zakładach Lotniczych numer 2 w Bydgoszczy, dostały swoich patronów – bohaterów słynnego dywizjonu 303.

Na ogonach samolotów pojawiły się portrety:

– kpt. pil. Wojciecha Januszewicza ? ostatniego dowódcy 111 Eskadry Myśliwskiej od 2 września 1939 r., bohatera walki z czterema Messerschmittami 110 nad Zielonką. Kapitan zginął w Bitwie o Anglię.

 – mjr. pil. Bolesława Drobińskiego ? asa myśliwskiego, dowódcy 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki, adiutanta Ministra Obrony Rządu RP w 1944 r.

– płk. pil. Witold Łokuciewski ? uczestnika wojny obronnej w 1939 roku, walk we Francji w 1940 r., asa myśliwskiego, ostatniego dowódcy Dywizjonu 303. Pułkownik był jednym z niewielu pilotów Polskich Sił Powietrznych przeszkolonych po wojnie na samoloty odrzutowe, szefem pilotów Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, attache wojskowym w Ambasadzie PRL w Londynie.

Wolontariuszom został do pomalowania już tylko jeden z mińskich MiGów-29, który jak dotąd nie może pochwalić się malowaniem nawiązującym do tradycji 111 Eskadry Myśliwskiej i Dywizjonu 303.

 

Źródło: defence24.pl

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.