Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie po II wojnie światowej. Klęska zwycięzców pod naszym patronatem

W polskich księgarniach pojawiła się właśnie książka „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie po II wojnie światowej. Klęska zwycięzców”, której wydawcą jest Oficyna wydawnicza RYTM. Miło nam poinformować, iż nasz portal został patronem medialnym książki.

Publikacja zawiera opis dziejów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (a następnie wychodźstwa wojskowego) w okresie, gdy ważyły się powojenne losy państwa polskiego i trwały zmagania o niepodległość i suwerenność narodu. Były to dla żołnierzy PSZ lata nawet trudniejsze aniżeli czas wojny, gdyż poczuli się zdradzeni przez sojuszników i zdani najczęściej tylko na siebie w obcym, a nawet nieprzychylnym środowisku. Po wojnie blisko połowa żołnierzy powróciła do Polski, wielu pozostało w Wielkiej Brytanii, inni rozjechali się po świecie, czasami tułając się do końca życia.

Exodus ten, mierzony początkowo cmentarzami żołnierskimi, a następnie mogiłami wychodźstwa wojskowego, pobudza do głębokiej refleksji. Procesy migracyjne spowodowane wybuchem II wojny światowej, trwające do końca lat 50. XX w., zadecydowały o ukształtowaniu społeczno-politycznej struktury polskiej emigracji niepodległościowej na Zachodzie. Okazała się ona zjawiskiem trwałym z perspektywy czasu. Żadna z późniejszych fal emigracyjnych ? ?marcowa?, ?solidarnościowa? czy ?poakcesyjna? ? nie była w stanie nawiązać ani do idei, ani do wzorców organizacyjnych Drugiej Wielkiej Emigracji.

Praca jest rzetelnie udokumentowana, bowiem Autorzy dotarli do wielu unikatowych źródeł i umiejętnie spożytkowali zawarte w nich informacje. Posiada walory poznawcze, dokumentacyjne i historyczne.PSZPraca zbiorowa

Tytuł: Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie po II wojnie światowej. Klęska zwycięzców.

Wydawnictwo: Oficyna Rytm

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7399-677-9

Liczba stron: 392

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.