,,Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie po II wojnie światowej. Klęska zwycięzców” – recenzja

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie zapisały piękną kartę podczas II wojny światowej, walcząc na prawie wszystkich frontach miały udział w zwycięstwie Aliantów. Decyzje ?Wielkiej Trójki? sprawiły, że dla Polaków zwycięstwo miało jednak wyjątkowo gorzki smak. Na księgarskich półkach ukazała się książka ?Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Klęska zwycięzców? przedstawiająca losy żołnierzy polskich w trudnym dla nich powojennym okresie.

Pomimo klęski poniesionej w kampanii polskiej 1939 roku, Polacy nie zamierzali składać broni. Żołnierze którym udało się ewakuować z Polski podążali do Francji by tam wstępować do odtwarzanego Wojska Polskiego pod wodzą generała Sikorskiego, którego celem była dalsza kontynuacja walki. W ciągu kolejnych lat oddziały polskie wzięły udział w zmaganiach o Narwik, kampanii francuskiej, bitwie o Anglię oraz w walkach w Afryce. Przystąpienie Związku Radzieckiego do obozu Aliantów oznaczało szansę przeżycia i wyrwania się z sowieckiej nieludzkiej ziemi dla tysięcy Polaków. To właśnie Ci żołnierze z Armii Andersa w kolejnych latach sławili Wojsko Polskie pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Oddziały polskie brały także udział w lądowaniu w Normandii i wyzwalaniu Francji, Belgii i Holandii. Przez cały okres wojny aktywnie działała polska marynarka wojenna oraz lotnictwo. Po wojnie żołnierze PSZ na Zachodzie pełnili służbę okupacyjną i wartowniczą na terenie Niemiec czy też Włoch wypełniając rolę jaką przewidzieli dla Nich zachodni alianci.

Niestety wojenna epopeja polskich żołnierzy nie doczekała się happy endu. Kraj o który walczyli znalazł się w rękach ludzi całkowicie zależnych od Związku Radzieckiego. Zmiany granic spowodowały, że pochodzący szczególnie z Kresów II RP żołnierze utracili swoją ojczyznę, zaś rząd którego zbrojnym ramieniem były PSZ stracił uznanie dotychczasowych sojuszników. W ten sposób setki tysięcy Polaków stanęło przed trudnym wyborem ? jak odnaleźć się w ciężkiej powojennej rzeczywistości? O tym jak potoczyły się ich losy opowiada właśnie książka ?Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Klęska zwycięzców?.

Omawiana publikacja składa się z siedmiu rozdziałów ułożonych w porządku problemowym, każdy z nich podzielony jest na poszczególne podrozdziały. Autorami kolejnych części pracy są uznani historycy.

Narrację rozpoczyna rozdział omawiający sytuację militarną w końcowej fazie wojny. Przedstawione zostały w nim najważniejsze operacje zbrojne sprzymierzonych, które doprowadziły do zwycięstwa nad III Rzeszą. Koncepcjom rozbudowy Polskich Sił Zbrojnych oraz ich udziałowi w walkach końcowej fazie wojny poświęcony został kolejny rozdział. Kolejne części pracy przynoszą informacje na szereg istotnych zagadnień, począwszy od stanowiska wielkich mocarstw do kwestii PSZ na Zachodzie, poprzez brytyjskie próby rozwiązania problemu oddziałów polskich a skończywszy na stosunku Polaków do tych propozycji. Niezwykle ciekawa jest część pracy omawiająca dylematy i rozterki żołnierzy wobec możliwości powrotu do kraju. Szczególnie interesująco prezentują się tu akcje propagandowe mające na celu zniechęcić żołnierzy do repatriacji, ale też niepokojące wieści z samego kraju skutecznie zniechęcające do wyjazdu do Polski. Na powrót do kraju nie zdecydowało się tysiące polskich żołnierzy to właśnie oni rozjechali się po świecie szukać powrotu do normalności i lepszego życia po latach wojaczki. Żołnierze zasilili szeregi polskich emigrantów nie tylko w tak popularnych krajach jak Wielka Brytania, USA, Australia czy Kanada ale też wielu innych dosyć ?egzotycznych? krajach choćby Ameryki Południowej. Dosyć interesujący jest fragment pracy podejmujący kwestię tych, którym nie dane było przeżyć wojny i spoczywają w mogiłach z dala od ojczystej ziemi. Przedstawiona ilość cmentarzy z liczbami pochowanych na nich polskich żołnierzy dobitnie podkreśla wkład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w zwycięstwo w II wojnie światowej.

Powyższy opis to tylko niewielka część kwestii jakie autorzy poruszyli na kartach książki. Nie sposób opisać wszystkich wartościowych zagadnień jakie znalazły się w publikacji. Ciekawy układ treści oraz przystępny styl autorów sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze.

Podsumowując polecam książkę wszystkim osobom zainteresowanym historią Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, bowiem książka porusza tematy mało znane i często pomijane w literaturze przedmiotu. Dzięki lekturze pracy możemy znacznie poszerzyć swą wiedzę na temat żołnierzy poniekąd zdradzonych przez sojuszników.


PSZPraca zbiorowa

Tytuł: Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie po II wojnie światowej. Klęska zwycięzców.

Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza RYTM

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7399-677-9

Liczba stron: 392

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.