„Polskie skrzydła nad Irlandią” – recenzja

Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie w czasie II wojny światowej zapisały piękna kartę w historii, mając znaczny udział w zwycięstwie aliantów. Na krajowym rynku wydawniczym za sprawą Wydawnictwa Alma-Press ukazała się właśnie książka ?Polskie skrzydła nad Irlandią? podejmująca bardzo ciekawy, a jednocześnie mało znany epizod w funkcjonowaniu naszego lotnictwa w II wojnie światowej.

Autorami recenzowanej książki są dwaj znawcy tematu PSP na Zachodzie ? Piotr Sikora oraz Łukasz Gredys. Pierwszy z nich dał się poznać czytelnikom z jak najlepszej strony dzięki pracom ?Jeden z niewielu. Paweł Niemiec myśliwiec z Cieszyna? a także książce ?Asy polskiego lotnictwa?.

Już sam tytuł książki ? ?Polskie skrzydła nad Irlandią? – sprawił, że sięgnąłem po nią z dużym zaciekawieniem. Jak doszło do tego, że nad neutralną w czasie wojny Irlandią, swą obecność zanotowały samoloty z biało-czerwoną szachownicą? Odpowiedź na to pytanie doskonale oddaje tok całej narracji, ilość sytuacji z udziałem Polaków opisanych przez autorów dowodzi, że wybór tytułu pracy był bardzo słuszny. Na wstępie należy zaznaczyć, że narracja książki obejmuje zarówno wydarzenia związane z Republiką Irlandii zachowującą w czasie zmagań wojennych neutralność, a także z Irlandią Północną, która jako składowa część Zjednoczonego Królestwa była żywo zaangażowana w walkę z wojenną machiną Hitlera.

Zasadnicza część pracy składa się z 26 krótkich rozdziałów w których autorzy podejmują szereg interesujących zagadnień. W początkowej części lektury autorzy wprowadzają Nas w ogólną problematykę skomplikowanej historii Irlandii, a także jej historycznych związków z Polską. Po tym niejako wstępie do przedstawienia tematu następuje ?część właściwa? książki opowiadająca o tym jak przeplatały się losy polskich pilotów z irlandzką ziemią [w niektórych opisach wręcz dosłownie]. Na licznych lotniskach Irlandii Północnej stale stacjonowały dywizjony RAF, wśród nich oczywiście i polskie. Z tego rejonu Polacy startowali do lotów operacyjnych broniąc angielskiego nieba, czy też poszukując niemieckich u ? bootów czyhających na alianckie jednostki pływające. Irlandia Północna stała się również dla Naszych pilotów miejscem w którym odpoczywali od tur bojowych, prowadząc jedynie loty treningowe. To właśnie ta chwila oddechu pozwalała naszym rodakom na poznanie tutejszej społeczności, lokalnych zwyczajów ten niejako rekonesans miał spore znaczenie, gdyż po wojnie kilkunastu Polaków osiadło w Irlandii Północnej. O ile związki polskich pilotów z Irlandią Północną były zaplanowane, przewidywalne, zazwyczaj zlecane przez dowództwo tego samego nie można powiedzieć o sytuacjach z niepodległą republiką Irlandii. To właśnie opisy tych wydarzeń sprawiają, że książkę czyta się z wielką przyjemnością. Mamy bowiem okazję dowiedzieć się o niezwykłym lotcie Zdzisława Radomskiego, który w pogoni za Junkersem zapędził się nad Dublin i mało tego ? ostrzelał tamtejsze lotnisko. Narracja przynosi nam również historię polskich pilotów, którzy zostali internowani na terenie Irlandii. Autorzy również przytaczają historie tych, którzy zginęli na terytorium Éire, a ślady po wypadkach można odnaleźć na wyspie nawet i dzisiaj. Niejako domknięciem narracji jest opis o tym jak przeplatały się losy Polaków z Irlandią do czasów współczesnych.

Książka ?Polskie skrzydła nad Irlandią? wydana została w serii Nieznane Oblicza Historii dzięki czemu oprócz solidnej twardej oprawy uzyskujemy bardzo dobre wykonanie książki oraz przejrzysty układ treści. Niezwykle wartościowym elementem jest umieszczenie kilkudziesięciu rzadko spotykanych fotografii, które uzupełniają narrację pracy.

Podsumowując książkę ?Polskie skrzydła nad Irlandią? oceniam bardzo dobrze dlatego też polecam ją nie tylko wszystkim miłośnikom lotnictwa, lecz także wszystkim osobom zainteresowanym historią II wojny światowej.


i_phpOvyRNtAutor: Łukasz Gredys, Piotr Sikora  
Tytuł: Polskie skrzydła nad Irlandią
Wydawca: Wydawnictwo Alma ? Press 
Rok wydania: 2015
Stron: 212
Oprawa: Twarda, foliowana 
ISBN: 978-83-7020-607-9

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.