Aviation Detachment 17-2. /Fot. kpt. Martyna Fedro-Samojedny

Polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze w Powidzu [ZDJĘCIA]

W dniach od 3 do 28 marca br. na terenie należącym do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu odbyły się pierwsze w tym roku polsko-amerykańskie lotnicze ćwiczenia wojskowe pn. ?Aviation Detachment 17-2″. W czasie ćwiczeń zespoły z Polski i Stanów Zjednoczonych doskonaliły swoje umiejętności w zakresie prowadzenia operacji na samolotach transportowych Hercules oraz rywalizowały zawodach.

W ramach dziewiątej zmiany personelu amerykańskich sił zbrojnych do bazy w Powidzu przybyło 90 amerykańskich żołnierzy wraz z dwoma średnimi samolotami transportowymi C-130H Hercules ze 166. Skrzydła Transportowego Lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Delaware. Stronę polską reprezentowali zaś żołnierze i lotnicy z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu dysponujący na dwoma średnimi samolotami transportowymi C-130E Hercules.

Jak wynika z komunikatu prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) polsko-amerykańskie szkolenie dało szansę na integrację załóg, podniesienie kwalifikacji oraz wymianę doświadczeń. W dniach od 3 do 28 marca br. ćwiczono loty w ugrupowaniu taktycznym, na niskim pułapie czy z wykorzystywaniem noktowizji. Swoje umiejętności doskonalono także w kwestii prowadzenia zrzutów ładunków, lądowania na nawierzchni nieutwardzonej oraz współdziałania z załogami myśliwców MiG-29 (w kodzie NATO: Fulcrum) z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Szkolenie lotnicze zakończyło w sposób tradycjonalny, a więc poprzez zawody, w których czasie rywalizowali ze sobą lotnicy z obu krajów. Załogi złożone z pilotów, loadmasterów, techników i nawigatorów rywalizowały w dwóch konkurencjach: w prowadzeniu operacji precyzyjnego zrzutu ładunku oraz precyzyjnego lądowania.

W konkurencji precyzyjnego zrzutu ładunku załoga polskiego Herculesa zrzuciła ładunek 48 metrów od celu, wyprzedzając zdobywców drugiego miejsca ? załogę amerykańską ? którzy jak podaje komunikat prasowy, wycelowali ładunkiem aż 51 metrów od celu. Druga konkurencja ? precyzyjne lądowanie ? okazała się kolejnym sukcesem polskiej reprezentacji, albowiem załoga C-130E Hercules przyziemiła jedynie 12 metrów od wyznaczonej linii ? podczas gdy konkurenci wylądowali o 14 metrów dalej. Obie konkurencje zostały zatem wygrane przez lotników, załogę samolotu C-130E Hercules (1501) – pod dowództwem kpt. Szymona Gajoniczka ? z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Zawody obserwowali m.in. dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, pułkownik pilot Mieczysław Gaudyn, zastępca dowódcy pułkownik Dariusz Płóciennik oraz polscy i amerykańscy żołnierze personelu naziemnego biorącego udział i zabezpieczającego ćwiczenia Aviation Detachment 17-2. Zawody zakończyły się wręczeniem nagród dla najlepszych zespołów oraz pamiątkowym zdjęciem wszystkich zaangażowanych w aktualną zmianę.

GALERIA:

/Fot. archiwum JW via DG RSZ

/Fot. archiwum JW via DG RSZ

/Fot. archiwum JW via DG RSZ

Kliknij w zdjęcie aby powiększyć!

Źródło: DG RSZ | 3 SLTr

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.