Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (Irek Dorożański/JWK).

Polsko-amerykańskie szkolenie sił specjalnych w północno-wschodniej Polsce

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), na wybranych odcinkach rzek i zbiornikach wodnych Polski północno-wschodniej trwa połączone szkolenie wojsk specjalnych naszego kraju z Amerykanami.

Zgodnie z komunikatem DG RSZ, polsko-amerykańskie szkolenie potrwa do sierpnia br., a jego celem jest rozwijanie zdolności sił specjalnych Polski i USA do prowadzenia połączonych operacji, ukierunkowanych na obronę Polski. Wydano również ostrzeżenie dla cywilów, zgodnie z którym w pobliżu infrastruktury publicznej, w tym turystycznej można spodziewać się obecności łodzi bojowych, należących do specjalsów.

Dowództwo podkreśla, że dołoży wszelkich starań, aby przebieg szkolenia nie wpłynął w negatywny sposób na bezpieczeństwo oraz wypoczynek osób, znajdujących się w pobliżu miejsc realizowanych ćwiczeń:

Jednocześnie zwracamy się z prośbą o niepodpływanie do łodzi bojowych i stosowanie się do ewentualnych wezwań ze strony załóg.

W dniu 5 kwietnia br. wizytę w Polsce składał gen. mjr Gregory J. Lengyel, dowódca amerykańskich sił specjalnych w Europie (Special Operations Command Europe; SOCEUR), podczas której został odznaczony Złotym Medalem Wojska Polskiego za szczególne zasługi dla rozwoju potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej oraz za dokonania w dziedzinie współdziałania jednostek wielonarodowych, w skład których wchodzą jednostki Wojska Polskiego. Rozmawiano również o polsko-amerykańskiej współpracy, planach na najbliższą przyszłość, jeśli chodzi o szkolenia oraz podsumowując dotychczasowe działania wojsk specjalnych obu państw, m.in. podczas misji Resolute Support w Afganistanie, amerykański generał wskazał Polskę jako niekwestionowanego lidera w tym zakresie w Europie.

Czytaj także:

Anakonda-16: Operatorzy JW GROM odbijali porwany okręt [ZDJĘCIA]

ISOF Week 2016: Pokaz umiejętności amerykańskich sił specjalnych [WIDEO]

Szef BBN ujawnił miejsce stacjonowania F-16 i sił specjalnych na Bliskim Wschodzie

Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne

ppłk Krzysztof Plażuk: Jesteśmy w stałej gotowości do podjęcia działań

Siły Zbrojne RP w zwalczaniu terroryzmu

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.