Polsko-brytyjskie manewry w Świętoszowie

Już za kilka dni do Polski przyjedzie 1300 żołnierzy z brytyjskiej 12 Brygady  wraz czołgami Challenger 2 i transporterami Warrior. Brytyjczycy wraz z Polakami ze Świętoszowa będą przez miesiąc doskonalić natarcie, prowadzenie ognia i taktykę. Wszystko to odbędzie się w ramach Manewrów pod kryptonimem ?Czarny orzeł? i ?Karakal 14?, które odbędą się na poligonach w okolicach Żagania i Świętoszowa.

Należy podkreślić, iż będą to pierwsze od sześciu lat tak duże ćwiczenia Brytyjczyków w tej części Europy. Manewry rozpoczną się  w listopadzie. Brytyjczycy,którzy obecnie stacjonują w Niemczech przywiozą ze sobą przeszło 400 jednostek sprzętu ciężkiego i uzbrojenia. Wraz z nimi ćwiczyć będą żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa i innych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Celem ćwiczeń ma być zgrywanie i doskonalenie taktyk oraz procedur aby skuteczniej prowadzić operacje Sojusznicze.

Challenger 2 - czołg podstawowy produkcji brytyjskiej pochodzący z pierwszej połowy lat 90. XX wieku. / wikipedia.pl

Challenger 2 – czołg podstawowy produkcji brytyjskiej pochodzący z pierwszej połowy lat 90. XX wieku. / wikipedia.pl

Wspólne ćwiczenia Polaków i Brytyjczyków zostały zapowiedziane dwa miesiące temu przez ministrów obrony obu państw. Żołnierze z brytyjskiej 12 Brygady Zmechanizowanej spędzą w Polsce ponad miesiąc. Intensyfikacja ćwiczeń wojskowych na wschodniej flance NATO jest niewątpliwie związana z sytuacją na Ukrainie.

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.