Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polsko-norweskie strzelanie rakietowe [WIDEO]

W okolicach wyspy And?ya, na północy Norwegii, Polacy i Norwegowie ćwiczyli strzelanie do celów na lądzie i morzu za pomocą rakiet manewrujących NSM (Naval Strike Missile), które są na wyposażeniu obu marynarek wojennych.

Żołnierze z Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) w Siemirowicach (woj. pomorskie) razem z kolegami z Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sj?forsvaret) przeprowadzili strzelania rakietowego do celów na morzu i lądzie za pomocą pocisków manewrujących NSM.

Pierwsze strzelanie polskiej załogi mobilnej wyrzutni rakietowej NSM odbyło się na odległość 200 km do celu nawodnego. Pocisk, wykonując manewry w locie, po kilkuset sekundach skutecznie uderzył w wyznaczony cel. Drugie strzelanie odbyło się razem z Norwegami. Odpalono wspólną salwę z polskiej wyrzutni oraz norweskiego okrętu wojennego. Rakiety musiały w grupie okrętów rozpoznać właściwy obiekt i trafić w cel. Było to pierwsze międzynarodowe użycie pocisków NSM i jedno z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych Marynarki Wojennej RP w 2016 roku.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Efekt trafienia rakietami NSM (bez głowic bojowych). / fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak powiedział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni dr Mirosław Różański, obecny na strzelaniu w Norwegii:

Polscy marynarze po raz kolejny udowodnili swoje wyszkolenie i przygotowanie. Uzyskanymi wynikami oraz przeprowadzeniem operacji przerzutu sprzętu w rejon strzelań zaświadczyli swoją wartość bojową. Mamy kolejną jednostkę ze statusem ?Combat Ready?. Sukces polskich marynarzy potwierdził słuszność zakupu drugiego zestawu wyrzutni NSM, który wejdzie na wyposażenie Morskiej Jednostki Rakietowej.

Również obecny na ćwiczeniu inspektor Marynarki Wojennej, kontradm. Mirosław Mordel powiedział:

Celem szkolenia komponentu wydzielonego z Morskiej Jednostki Rakietowej było sprawdzenie zdolności rażenia przeciw-okrętowego systemu rakietowego NSM na dużych odległościach oraz zgrania obsad MJR.

Koordynator strzelań, kmdr por. Artur Kołaczyński z Inspektoratu Marynarki Wojennej dodał, że:

W ćwiczeniu zaangażowane były wyrzutnie rakiet (Missile Launch Vehicle; MLV) oraz wóz dowodzenia środkami walki (Combat Command Vehicle; CCV) ze składu 3. Flotylli Okrętów, okręt dowodzenia ORP ?Kontradmirał Xawery Czernicki? z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28 B1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

Strzelania obserwowali także m.in.: dowódca Sj?forsvaret, adm. Lars Saunes, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, zastępca inspektora MW DG RSZ kontradm. Jarosław Ziemiański oraz dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Krzysztof Jaworski.

Wideo ze strzelań dostępne jest na oficjalnym fanpage’u Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na Facebooku tutaj: >>>>Pierwsze strzelania Morskiej Jednostki Rakietowej<<<<

Rakieta manewrująca Naval Strike Missile (NSM) jest produkowana przez norweski Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) oraz firmy z Polski: PIT-RADWAR S.A. i Bumar Elektronika S.A. (radar TRS-15M), a wyrzutnia MLV jest zabudowana na podwoziu Jelcz P662. Pociski na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP od 2013 roku. Więcej o NSM tutaj: Polskie Kły Cz. II. Naval Strike Missile ? NSM

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Czytaj także:

Integracja armaty Tryton 35 mm z korwetą ORP ?Kaszub?

Program Orka: OP z pociskami manewrującymi czy bez?

Norweski okręt podwodny typu 210 Ula dla Polski?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.