K9 Thunder podczas prezentacji w Norwegii w styczniu 2016 roku. / fot. Simen Rudi (Forsvarsmateriell).

Południowokoreańskie armatohaubice K9 Thunder dla Norwegii

Norweska Agencja Materiałów Obronnych (FMA) poinformowała, że w dniu 20 grudnia br. podpisała z południowokoreańską spółką Hanwha Land Systems kontrakt na 24 samobieżne armatohaubice kal. 155 mm/52 K9 Thunder z opcją na drugie tyle dodatkowych wozów bojowych.

W środę, 20 grudnia br. norweska Agencja Materiałów Obronnych (Forsvarsmateriell; FMA) podpisała kontrakt o wartości 1,8 mld NOK (ok. 766 mln PLN) z wchodzącą w skład koncernu Hanwha spółką Hanwha Land Systems na 24 samobieżne armatohaubice kal. 155 mm/52 K9 Thunder z opcją na drugie tyle dodatkowych wozów bojowych, a także nieujawniona liczbę wozów amunicyjnych K10. Pierwsze armatohaubice zostaną przekazane na testy odbiorcze w 2019 roku. Główne dostawy sprzętu zostaną przeprowadzone w latach 2020-2021. Prezentacja K9 Thunder jako kandydata na nowy system artyleryjski w Norwegii dla Wojsk Lądowych (Hæren) odbyła się styczniu 2016 roku.

Jak podkreśla komunikat prasowy FMA, południowokoreański gąsienicowy system artyleryjski K9 Thunder to w pełni rozwinięte i sprawdzone uzbrojenie, która spełnia potrzeby i wymagania Norweskich Sił Zbrojnych, a spółka Hanwha Land Systems wykazała również, że jest w stanie dostarczyć system zgodnie z wymaganymi ramami czasowymi i kosztowymi.

K9 Thunder podczas prezentacji w Norwegii w styczniu 2016 roku. / fot. Simen Rudi (Forsvarsmateriell).

K9 Thunder podczas prezentacji w Norwegii w styczniu 2016 roku. / fot. Simen Rudi (Forsvarsmateriell).

Jak powiedział szef działu uzbrojenia wojsk lądowych w FMA, brygadier Morten Eggen:

Bardzo ważne dla nas było wprowadzenie systemu artylerii, który ma najwyższy stopień już rozwiniętych charakterystyk, a tym samym najniższe możliwe ryzyko. Hanwha Land Systems była oferentem, który najlepiej spełniał wymagania Armii. System artyleryjski będzie ważnym wkładem w zdolności operacyjne Sił Zbrojnych.

W tym samym czasie osiągnięto porozumienie w sprawie wsparcia logistycznego w okresie okresu użytkowania armatohaubic poprzez utworzenie centrum obsługi technicznej w Bjerkvik w okręgu Nordland, do którego Hanwha Land Systems przekaże sprzęt testowy, materiały szkoleniowe oraz niezbędną wiedzę techniczną. Jak zapewniają Norwegowie, centrum będzie mogło również obsługiwać systemy artyleryjskie tego typu innych państw.

Przypomnijmy, że w grudniu 2013 roku Norwegia anulowała zamówienie 24 szwedzkich, kołowych armatohaubic Archer – FH77BW L52, które miały trafić na wyposażenie Norweskiego Królewskiego Batalionu Artylerii (Artilleribataljonen), a oficjalnym powodem było niespełnianie przez produkt koncernu Kongsberg Defence & Aerospace potrzeb Sił Zbrojnych w odpowiednich ramach czasowych. Później, FMA uruchomiała drugie postępowanie na nowe armatohaubice. Obecnie, Artilleribataljonen operuje 18 samobieżnymi armatohaubicami M109A3GN kal. 155 mm, produkcji amerykańskiej (są to zmodernizowane M109G., których 126 egzemplarzy rząd w Oslo zakupił od Niemiec Zachodnich w latach 1969-1971).

K9 Thunder podczas prezentacji w Norwegii w styczniu 2016 roku. / fot. Simen Rudi (Forsvarsmateriell).

K9 Thunder podczas prezentacji w Norwegii w styczniu 2016 roku. / fot. Simen Rudi (Forsvarsmateriell).

Armatohaubice K9 Thunder znajdują się obecnie na wyposażeniu Armii Korei Południowej (1.136 armatohaubic K9 i 179 wozów amunicyjnych K10), a także Wojsk Lądowych Turcji (Türk Silahlı Kuvvetleri) jako T-155 Fırtına (350 egzemplarzy; 36 kolejnych zamówił Azerbejdżan). W październiku 2015 r. Indie zamówiły 100 armatohaubic, które otrzymają oznaczenie K9 Vajra-T (czytaj więcej: Południowokoreańskie armatohaubice K9 dla Indii). Z kolei w bieżącym roku dwa państwa pojawiły się jako kolejni użytkownicy AHS K9 Thunder: w dniu 17 lutego br. Finlandia podpisała kontrakt na dostawę 48 egzemplarzy za 146 mln EUR (czytaj więcej: Południowokoreańskie armatohaubice K9 Thunder dla Finlandii; na wspólny zakup 12 egzemplarzy chęć wyraziła także Estonia w grudniu 2016 roku.), a w dniu 7 lipca br. pojawiła się informacja, że Hanwha jest pewna wygrania kontraktu w Egipcie (czytaj więcej: Czołgi T-90 i armatohaubice K9 Thunder dla Egiptu?).

Na podwoziu z K9 bazuje także polska armatohaubica (AHS) Krab, której 96 egzemplarzy zamówiło MON w Hucie Stalowej Woli S.A. w połowie grudnia ub. r. (czytaj więcej: Dostawa dywizjonowych modułów ogniowych „Regina” dla Wojska Polskiego).

Źródło:

forsvaret.no: Norge kjøper nytt artillerisystem til Hæren av Hanwha Land Systems

Czytaj także:

Rosyjscy oficerowie oglądali norweskie F-35A

Rozpoczęcie dostaw poszukiwawczo-ratowniczych AW101 dla Norwegii

Norwegowie odebrali pierwsze myśliwce F-35 [FOTO+WIDEO]

Niemieckie okręty podwodne dla Norwegii

Morskie samoloty patrolowe P-8A Poseidon dla Norwegii

Kongsberg zmodernizuje norweskie fregaty rakietowe

Belgia, Niemcy i Norwegia wspólnie kupią powietrzne tankowce A330 MRTT

ADEX 2017: Transfer technologii podwozi AHS Krab z Korei Płd. do Polski

Łotwa odebrała austriackie armatohaubice M109A5Ö [FOTO]

Francuskie samobieżne armatohaubice CAESAR 8×8 dla Danii

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.