Przeciwpancerny pocisk kierowany SPIKE-ER o wydłużonym zasięgu. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Ponad 8 tysięcy przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE dla Indii

W dniu 27 marca br. Ministerstwo Obrony Indii przekazało informację, że w kwietniu zostanie podpisany miliardowy kontrakt z izraelskim Rafael Advanced Defense Systems Ltd. na 8.356 przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE oraz ich koprodukcję w Indiach.

W poniedziałek, 27 marca br. portal Defense News, powołując się na informacje Ministerstwa Obrony Indii poinformował, że kraj ten jest gotowy podpisać kontrakt z izraelskim państwowym wytwórcą uzbrojenia, Rafael Advanced Defense Systems Ltd., na 321 wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE, 8.356 pocisków, 15 symulatorów treningowych oraz inne wyposażenie, wchodzące w skład systemu o wartości około 1 mld USD. Dostawy mają rozpocząć się w ciągu 58-60 miesięcy od podpisania umowy. Dodatkowo, państwowy producent uzbrojenia rakietowego, Bharat Dynamics Limited (BDL), wyprodukuje na licencji 1.500 kolejnych wyrzutni wraz z 30.000 pocisków.

Jak informuje komunikat, Ministerstwo Obrony przekazało swoją rekomendację Komitetowi Bezpieczeństwa pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego, który powinien zaaprobować ją w środę, 29 marca br. Podpisanie kontraktu z Izraelczykami nastąpi najprawdopodobniej w kwietniu, tak więc nastąpi to przed planowaną na czerwiec wizytą premiera Indii w Izraelu.

Przeciwpancerne pociski kierowane SPIKE trzeciej generacji, w bliżej niesprecyzowanych wersjach, zastąpią używane obecnie przez Wojska Lądowe (Bhāratīyan Thalasēnā) francusko-niemieckie ppk MILAN (zasięg: 2 km) i sowieckie 9M113 Konkurs (w kodzie DIA/NATO: AT-5 Spandrel; zasięg: 4 km) drugiej generacji w 382 batalionach piechoty i 44 batalionach zmechanizowanych. W ciągu kolejnych 20 lat indyjska armia będzie potrzebować nawet 40.000 ppk. Warto zauważyć, że od 2015 roku do służby wchodzą też rodzime ppk Nag („kobra”), produkowane przez BDL.

Od października 2014 roku rząd w New Delhi przedłużał negocjacje z Izraelczykami, ze względu na pierwotne niespełnianie przez nich wymogu polityki Made In India, która obliguje zagraniczne firmy zbrojeniowe do koprodukcji uzbrojenia w terytorium Indii. Ale także z tego powodu oraz zbyt wysokiej ceny, Indie zdecydowały się odrzucić ofertę zakupu amerykańskiego ppk FGM-148 Javelin na rzecz SPIKE. Z kolei negocjacje cen jednostkowych za wszystkie elementy systemu ppk SPIKE miały zakończyć się pod koniec maja następnego roku, lecz IHS Jane’s 360 informował wówczas o innej, niż obecnie oferowanej, liczbie wyrzutni i pocisków: odpowiednio 2.755 i 5.500 oraz koprodukcji w Indiach kolejnych 1.500 i 30.000. Warto zauważyć, że pierwotnie, czyli w 2009 roku, rząd indyjski był zainteresowany zakupem łącznie 1.914 wyrzutni, 37.860 ppk oraz 107 symulatorów treningowych, które miały wejść na uzbrojenie 359 batalionów piechoty Bhāratīyan Thalasēnā.

SPIKE jest przeciwpancernym pociskiem kierowanym czwartej generacji (według nomenklatury izraelskiej) typu „wystrzel i zapomnij”, uzbrojonym z tandemową głowicą bojową o działaniu kumulacyjnym, wyposażonym w dwuzakresową głowicę samonaprowadzającą (z kamerą telewizyjną i detektorem podczerwieni), umożliwiającą za pomocą łącza światłowodowego transmisję obrazu z głowicy pocisku na wyświetlacz wyrzutni. Istnieje sześć wariantów pocisków: SPIKE-SR (krótkiego zasięgu; do 1,5 km), SPIKE-MR (średniego zasięgu; do 2,5 km), SPIKE-LR (dużego zasięgu; do 4 km), SPIKE-ER (wydłużonego zasięgu; do 8 km), SPIKE NLOS (z dwusystemowym, elektrooptycznym układem naprowadzania; do 25 km) oraz Mini-SPIKE (zmniejszona wersja do zwalczania siły żywej; od 1,3 do 1,5 km). Wśród użytkowników ppk SPIKE są: Azerbejdżan, Bangladesz, Belgia, Chile, Chorwacja, Czechy, Ekwador, Hiszpania, Holandia, Izrael, Kolumbia, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Singapur, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy. Oceny ewaluacyjne nad możliwością zakupu prowadziły w przeszłości bądź jeszcze prowadzą Australia, Filipiny, Francja, Tajlandia, Turcja oraz USA.

Źródła:

defensenews.com: India to buy Spike anti-tank missiles from Rafael

janes.com: India completes price negotiation for Israeli Spike ATGMs

Czytaj także:

Indie przetestowały rakietę manewrującą PJ-10 BrahMos-ER

Amerykańskie ultralekkie armatohaubice M777 dla Indii

Indie kupią ponad 400 czołgów T-90MS Tagił

Trafienie ppk SPIKE-LR wykonane przez 6. Batalion Powietrznodesantowy [WIDEO]

Tysiąc pocisków przeciwpancernych SPIKE-LR dla Wojska Polskiego

Rafael zaprezentował nową wyrzutnię dla ppk Spike

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.