Portal Nowa Strategia patronem medialnym Namiotów Wyklętych 2017

Miło Nam poinformować, że portal Nowa Strategia został patronem medialnym Namiotów Wyklętych 2017. Namioty Wyklętych to ogólnopolska akcja stowarzyszenia ?Studenci dla Rzeczypospolitej?, która co roku wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku, w zależności od miasta, odbędzie się w sobotę, 4 marca lub niedzielę, 5 marca.

Tego dnia w wielu miejscach w Polsce staną obozowiska, które mają nawiązywać do historii Żołnierzy Wyklętych, przybliżać ich sylwetki oraz realia życia. Projekt przeprowadzany jest od czterech lat. W tegorocznej edycji do miast akademickich (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Toruń, Opole, Rzeszów, Wrocław, Katowice) dołącza ponad 30 miast i gmin, które chcą uczcić święto 1 marca w opracowanej formule.

Głównymi elementami, które składają się na przebieg akcji w każdym mieście są wystawy i pokazy multimedialne, kiermasze książek historycznych, spotkania z kombatantami oraz prelekcje historyczne. W trakcie wydarzenia często prezentowane są także umiejętności grup rekonstrukcyjnych. Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród przypadkowych ludzi, którzy wcześniej mogli nie słyszeć o historii Wyklętych. To również okazja, aby całe rodziny mogły wziąć udział we wspólnych obchodach tego święta. Z roku na rok Namioty Wyklętych cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród odwiedzających oraz mediów lokalnych i ogólnopolskich. Nad akcją Patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Program

Niezmiennym składnikiem akcji jest skupisko namiotów wojskowych imitujące obozowisko żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z biogramami na wystawie okolicznościowej, pokazami filmów dokumentalnych oraz zdjęciami archiwalnymi. Nie zabraknie również spotkań z kombatantami i krewnymi Żołnierzy Niezłomnych- żywymi świadkami historii. Dla dzieci przygotowane będą specjalne kąciki z konkursami i kolorowankami. Zarówno dzieci jak i dorosłych zainteresują na pewno grupy rekonstrukcyjne prezentujące umundurowanie i broń z okresu działania Wyklętych oraz eksponaty z epoki. Istotnym elementem będą prelekcje historyków, którzy specjalizują się w tematyce polskiej historii najnowszej.

Współpraca

?Namioty Wyklętych? to jeden z projektów służących rozpowszechnianiu wiedzy o najnowszych dziejach Polski skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Z tego powodu partnerem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorzy współdziałają także z innymi organizacjami o profilu historycznym i patriotycznym.

Organizator

Stowarzyszenie ?Studenci dla Rzeczypospolitej? to organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów polskich wyższych uczelni o poglądach konserwatywnych, powstała w maju 2010 roku. Posiada oddziały w dwunastu miastach akademickich Polski: Krakowie, Łodzi, Toruniu, Opolu, Rzeszowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Lublinie. Celem działania jest stworzenie przestrzeni do merytorycznej oraz uwzględniającej odmienne punkty widzenia dyskusji na temat bieżącej sytuacji państwa.

Komentarze

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.