Płk Ryszard Kukliński. / Wikimedia Commons.

Pośmiertna nominacja pułkownika Ryszarda Kuklińskiego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 2 września 2016 r., na wniosek Ministra Obrony Narodowej, mianował pośmiertnie na stopień generała brygady pułkownika Ryszarda Kuklińskiego ? o sprawie pierwszy poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

W poniedziałek, w dniu 24 października br. dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski poinformował za pośrednictwem wpisu na portalu społecznościowym Twitter, że prezydent Andrzej Duda ?mianował pośmiertnie płk Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady – na wniosek Ministra Obrony Narodowej?.

Wniosek o pośmiertny awans dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego został złożony do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza jeszcze w lutym br. (czytaj więcej: Pułkownik Kukliński zostanie awansowany na stopień generała?).  Jak wynika z uzasadnienia szefa MON, celem wniosku było ukazanie wdzięczności dla pułkownika Kuklińskiego za „niebezpieczne” oraz „intensywne” działanie na rzecz Polski. Szef MON podkreślił, że jest on wzorem dla polskiej armii.

Kim był pułkownik Ryszard Kukliński?

Ostatnia legitymacja wojskowa pułkownika Kuklińskiego. /Fot. cia.gov/library

Ostatnia legitymacja wojskowa pułkownika Kuklińskiego. /Fot. cia.gov/library

Ryszard Kukliński (1930-2004) był oficerem II Oddziału Sztabu Generalnego, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na terytorium Polski Ludowej. Pozyskane podczas służby informacje przekazywał Stanom Zjednoczonym, posługując się pseudonimem operacyjnym Jack Strong. Przez 10 lat CIA otrzymało od niego prawie 40 tysięcy stron tajnych wojskowych dokumentów, m.in. dotyczących wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, planów ataku Związku Sowieckiego na Europę Zachodnią oraz użycia broni nuklearnej podczas konfliktu zbrojnego z NATO. Płk Kukliński zawsze twierdził, że swoją współpracę z amerykańskim wywiadem nawiązał tylko dlatego, że po analizie sowieckich planów ataku na Zachód, Polska miała paść ofiarą odwetowego ataku nuklearnego ze strony NATO. Wizja zniszczenia Ojczyzny skłoniła go do współpracy z Zachodem, który miał zawczasu pokrzyżować agresywne plany Kremla.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.