Powstaje film o trzech lotnikach dywizjonu 303

Tomasz Magierski pracuje nad filmem dokumentalnym poświęconym trzem lotnikom słynnego polskiego 303. dywizjonu myśliwskiego. Reżyser, wykorzystując  wspomnienia ich dzieci i archiwalne materiały z Waszyngtonu i Londynu, sportretuje sylwetki: Witolda Urbanowicza (dowódcy dyonu), Mirosława Ferica (kronikarza jednostki) oraz brytyjskiego komendanta skrzydła ?A? Johna Kenta – z pochodzenia Kanadyjczyka.

Film Tomasza Magierskiego ma przypominać udział Polaków w rozgrywanej w powietrzu Bitwie o Anglię trwającej od lipca do października 1940 roku. Twórca dokumentu sięga po materiały archiwalne z National Archives w Waszyngtonie, Imperial War Museum w Londynie oraz z Instytutu Sikorskiego w Londynie. Używa także fotografii wykonanych przez Urbanowicza, Kenta oraz innych pilotów. Ilustrują one np. śmiertelny wypadek Ferica podczas lotu treningowego. Ponadto Magierski zdobył oryginalne nagrania dźwiękowe pilotów, dotarł również do kronik Ferica i relacji jego kolegów. Dzięki czemu na ich podstawie zrealizował symulacje komputerowe portretujące szczegółowo walki powietrzne.

Oprócz materiałów archiwalnych reżyser w produkcji filmu wykorzystał wspomnienia współtowarzyszy broni trzech głównych bohaterów, mówiący m.in. o zmaganiach Polaków, którzy zanim mogli zacząć latać w RAF musieli pokonywać różne przeszkody poczynając od przyspieszonej nauki angielskiego po przełamywanie uprzedzeń Brytyjczyków nie zdających sobie początkowo sprawy z ich kunsztu lotniczego.

Ponadto w filmie, o tytule „303.”, lotników portretują w swych opowieściach ich dzieci. Jak podkreśla Magierski: Znamienne jest to, że ludzie nie mówiący po polsku opowiadają o najbardziej spektakularnej polskiej historii z czasów II wojny światowej nie zakończonej klęską, czy wielką ofiarą krwi. Producent zwraca również uwagę, że w jego dokumencie o dziejach dywizjonu mówią także współcześni, młodzi miłośnicy historii lotnictwa.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=o6WfjTQnFwM]

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.