Fot. Zbiory autora

Powstaje film ukazujący prawdę historyczną

Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię jest inicjatorem Filmu pt. Bitwa pod Rząbcem ? Historia Prawdziwa. Jest to produkcja która ma na celu odkłamanie propagandy komunistycznej. Trwającej do dnia dzisiejszego. Po dziś dzień w miejscowości Rząbiec znajduję się tam pomnik szykanujący  bohaterów NSZ.

Mimo upływu 26 lat rzekomej ?wolności? w Polsce jest wciąż bardzo dużo miejsc w których znajdują się symbole komunistyczne. Jedynym z przykładów jest wieś Rząbiec w której stoi obelisk z tablicą z napisem przepełnionym stalinowską propagandą.:

?W TYCH LASACH W DNIU 8.IX.1944 R. ODDZIAŁY ARMII LUDOWEJ I PARTYZANTÓW RADZIECKICH ZOSTAŁY PODSTĘPNIE NAPADNIĘTE PRZEZ WYSŁUGUJĄCYCH SIĘ HITLEROWSKIEMU OKUPANTOWI ZBIRÓW NSZ-KICH ?BOHUNA? CZEŚĆ I SŁAWA 74 BOHATEROM POLEGŁYM W WALCE O WYZWOLENIE NARODOWE I SPOŁECZNE LUDU POLSKIEGO W 10 ROCZNICĘ POWSTANIA POLSKIEJ PARTII ROBOTNICZEJ.?

Historia bitwy

Partyzanci AL ze zgrupowania im. Bartosza Głowackiego pod dowództwem Tadeusza Grocholi ?Tadka Białego? celowo znaleźli się we wrześniu 1944 roku w okolicach wsi Rząbiec, by nawiązać łączność z grupą radzieckich żołnierzy, dowodzonych przez Iwana Karawajewa ? oficera NKGB, czyli radzieckiej policji politycznej. Ich zadaniem było rozpoznanie struktur polskiego podziemia niepodległościowego i przygotowanie gruntu do jego całkowitego zniszczenia w momencie kiedy cały obszar znalazłby się pod jurysdykcją NKWD.

Nieprawdą jest również to, że ?oddziały Armii Ludowej i partyzantów radzieckich zostały podstępnie napadnięte?. Bowiem początkiem zajść z 8 września 1944 roku było zatrzymanie przez partyzantów AL 9-osobowego patrolu żywnościowego złożonego z żołnierzy NSZ, pod komendą plutonowego Franciszka Bajcera pseudonim ?Sanowski?. Jednemu z nich udało się zbiec i powiadomić Brygadę. Schwytani żołnierze zostali rozbrojeni i poddani torturom w celu wydobycia wiadomości o miejscu stacjonowania reszty sił NSZ. Podkomendnym Bajcera rozkazano kopać sobie groby, a jego samego przywiązano do drzewa i długo męczono, by wyjawił interesujące Karawajewa informacje.

Nagrywanie pierwszych scen do filmu już się rozpoczęło / Fot. Zbiory Autora

Nagrywanie pierwszych scen do filmu już się rozpoczęło / Fot. Zbiory Autora

Na wieść o pojmaniu patrolu, żołnierze Brygady Świętokrzyskiej ruszyli natychmiast do akcji. 202. Pułk Piechoty Ziemi Sandomierskiej uderzył bezpośrednio na obóz komunistów, a 204. Pułk Piechoty Ziemi Kieleckiej odciął im drogę odwrotu. Zgrupowanie Armii Ludowej Tadeusza Grocholi wraz z sowieckimi spadochroniarzami Karawajewa znalazło się w okrążeniu i mimo przewagi w uzbrojeniu zostało po niecałej godzinie walki kompletnie rozbite. Części żołnierzy AL wraz z samym ?Tadkiem Białym? oraz Iwanem Karawajewem udało się uciec, a reszta, która nie poległa w walce – poddała się i została wzięta do niewoli.

Wyryte na obelisku zdanie o 74 bohaterach ?poległym w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne ludu polskiego? również jest zakłamane. Polakom z Armii Ludowej dano szansę faktycznej walki o wolną Polskę i wstąpienia do Brygady ? dołączyło do niej 13 partyzantów. Raporty Brygady wspominają o rozstrzelaniu 4 żołnierzy AL, którym udowodniono działalność o charakterze bandyckim i skazano na karę śmierci w wyniku postanowienia sądu wojennego. Resztę wziętych do niewoli AL-owców wypuszczono.

Natomiast w nocy z 8 na 9 września, w środku lasu, podczas deszczu, przetrzymywani komuniści próbowali uciec, w wyniku czego wywiązała się chaotyczna strzelanina, podczas której, zgodnie z raportami Brygady, może 2-3 zdołało zbiec, a reszta poległa, zginęło także 3 żołnierzy Brygady.

Zdjęcia z planu filmowego / Fot. zbiory Autora

Przerwa na planie filmowym / Fot. zbiory Autora

O Produkcji

Film ma charakter naukowy, nie jest to produkcja komercyjna. Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię nie czerpie z niej żadnych profitów. Film będzie wyświetlany na darmowych seansach m.in. w szkołach, bibliotekach czy domach kultury. Znajdować się będą w nim wypowiedzi ekspertów i świadków bitwy. Inicjatywa dostała dofinasowanie z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wysokości 30 tysięcy złotych. Produkcję wsparł również zespół Pozytywka, który  napisał piosenkę do filmu. pt. Leśni. Nie jest to jednak kwota która by mogła pokryć wszystkie koszty produkcji

Ty możesz pomóc

Jeśli zależy Ci na odkłamywaniu komunistycznej propagandy i na krzewieniu prawdy historycznej.  Możesz wspomóc produkcję dokonując wpłaty fundacji Odzyskajmy Naszą Historię.

92 2490 0005 0000 4530 2663 5014
tytułem: BITWA POD RZABCEM